František jmenoval svého vyslance do Medjugorje

Datum publikace14. 2. 2017, 15.00

Papež František jmenoval o víkendu svého vyslance do mariánského poutního místa Medjugorje. Úkolem polského arcibiskupa Henryka Hosera bude získat hlubší znalosti o tamější pastorační situaci.

Foto: Sean MacEntee / CC BY

Jak uvádí vatikánský Sekretariát pro komunikaci, cílem mise arcibiskupa Henryka Hosera je „získat hlubší znalosti o tamější pastorační situaci, zejména co se týče potřeb věřících, kteří se tam vydávají na pouť, a na základě toho navrhnout eventuální pastorační kroky do budoucna. Povaha této mise je tedy výlučně pastorační“.

Jak upřesnil vatikánský mluvčí Greg Burke, zvláštní vyslanec se nebude věnovat otázce mariánských zjevení, které spadají do kompetence Kongregace pro nauku víry. „Mise arcibiskupa Hosera je projevem pozornosti, kterou Svatý otec věnuje poutníkům. Její účel tedy není inkvizotorský, nýbrž ryze pastorační. Zvláštní vyslanec Svatého stolce bude v kontaktu s tamějším diecézním biskupem, Menšími bratry, kterým je svěřena farnost Medjugorje, a s místními věřícími. Je to mise ve prospěch poutníků, nikoliv proti komukoliv,“ dodal.

Henryk Hoser je členem řádu pallotinů. V letech 1975-1996 působil jako kněz ve Rwandě, kde došlo k mariánským zjevením, jejichž autoritu později uznal tamější biskup.  Jan Pavel II. jmenoval Hosera v roce 2005 arcibiskupem a pomocným sekretářem vatikánské Kongregace pro evangelizaci národů a v roce 2008 jej Benedikt XVI. jmenoval ordinářem v diecézi Varšava-Praga.

(zdroj: Vatikánský rozhlas)

Autor článku: Ondřej Mléčka