Biskup František obdržel medaili vděčnosti

Datum publikace22. 2. 2017, 11.00

Emeritní biskup plzeňské diecéze Mons. František Radkovský převzal v pondělí 20. února 2017 z rukou synodní rady Českobratrské církve evangelické medaili vděčnosti. Synodní rada chtěla tímto krokem vyjádřit uznání za jeho službu a poděkovat za výbornou dlouholetou spolupráci a utváření vstřícných ekumenických vztahů.

Překvapilo mě to, nic takového jsem nečekal. Je to opravdu hezké gesto, které jen dokazuje, jak je dobře, že jdeme společně, že nám všem záleží na tom samém. Jsem rád, že všechna ta léta naší spolupráce a vzájemného dialogu nesou plody,“ říká oceněný biskup František.

Medaile vděčnosti je výjimečné ocenění, které uděluje synodní rada Českobratrské církve evangelické od roku 2010 jako výraz uznání.

Biskup František je delegátem České biskupské konference pro ekumenismus již několik let. Sám toto poslání vnímá jako něco, co je pro něho živé už od počátků svého působení v Mariánských lázních, kde fungovalo velmi dobré ekumenické společenství, jehož byl součástí. Spiritualita Hnutí fokoláre, kterou otec František přijal za svou, a její důrazy na dialog mezi křesťany, dialog s jinými náboženstvími a současnou kulturou jen podtrhly to, že v ekumeně se chce a má aktivně angažovat. Několikadenní ekumenická setkávání biskupů organizované právě Hnutím fokoláre považuje František za jednu ze svých nejdůležitějších formací v této oblasti, protože poskytly příležitost k neformálním rozhovorům, z nichž vyvstalo mnoho inspirativních podnětů.

Autor článku: Zuzana Lášková