Meditace z papežských exercicií vychází v českém překladu

Datum publikace8. 3. 2017, 13.00

Zatímco se papež František a římská kurie účastní letošních exercicií, tak meditace pronesené při duchovních cvičeních v loňském roce vychází právě v českém překladu. Knihu nazvanou Klíčové otázky evangelia právě vydává nakladatelství Paulínky.

(Foto: Mazur / catholicnews.org.uk.jpg)

Ježíšova slova, o nichž jsme rozjímali, nám ukázala cestu, která vede k přilnutí k Bohu, abychom mu pomáhali vtělovat se do tohoto světa, do našich ulic a náměstí...“ řekl papež František na závěr exercicií.

Loňské exercicie pro římskou kurii a papeže Františka vedl italský kněz Řádu služebníků Mariiných (servité) Ermes Maria Ronchi. Tematicky byly zaměřené na klíčové otázky evangelia, což se pak stalo titulem stejnojmenné knihy.

P. Ronchi v deníku Il Messagero Veneto popsal telefonní rozhovor, v němž jej František poprosil o „laskavost“. „Telefonát mě překvapil, moje první reakce byly pocity úzkosti a pohnutí. Když mi řekl, že mě chce poprosit o laskavost, neváhal jsem mu odpovědět: ‚Jistě, řekněte cokoliv, co potřebujete‘. Když mi pak sdělil, že mě chce vyzvat k přípravě přednášek, snažil jsem se 'vykroutit' s tím, že nejsem ten vhodný člověk,“ uvedl P. Ronchi.

Ermes Maria Ronchi se narodil roku 1947, na kněze byl vysvěcen 1973. V současnosti působí při kostele sv. Karla „al Corso“ v Miláně a vede Kulturní centrum Cordia. V roce 2007 připravil texty pro italské národní setkání mladých, kterého se účastnili půl milionů lidí. Vyučuje teologickou estetiku a ikonografii na Papežské teologické fakultě Marianum v Římě. Je autorem četných knih na témata Bible a spirituality.

Letošní exercicie pro papeže Františka a římskou kurii vede italský františkán a biblista Giulio Michelini. Jak informuje vatikánský deník L’Osservatore Romano, tématem letošních exercicií je utrpení, smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista podle Matoušova evangelia.

Tradici konat exercicie pro římskou kurii mimo Vatikán zavedl papež František, zřejmě po vzoru sv. Ignáce z Loyoly, který ve svých duchovních cvičeních doporučuje se na tento čas „vzdálit od přátel, známých a všech hmotných starostí“.

(zdroj: ZENIT, L’Osservatore Romano, Avvenire)

Autor článku: Tomáš Tetiva