Katolický týdeník: O přátelství je potřeba se starat

Datum publikace14. 3. 2017, 16.15

Nedávno se na mě blízký člověk po mých nářcích podíval a pravil s úsměvem: Člověče, proč ty si vlastně pořád stěžuješ? Vždyť je všechno vlastně skoro v pořádku. A měl pravdu. Nemít toho přítele, zůstanu si ve svých náladách.

Ilustrační foto: KT

Přátelství je ryzí. Dávám, aniž bych bral, a dostávám, aniž by se čekalo, že oplatím.

Přátelství osvobozuje. A to uprostřed vztahů, zatížených příbuzenstvím, podřízeností nebo penězi.

Přátelství uschopňuje. Právě tehdy, pokud umím navazovat přátelství s člověkem, jsem schopen je navazovat i s Bohem. Jak na to? Úplně stejně. Oslovím Ježíše jménem. Budu pozorný k tomu, co mi říká. Právě tak jako přítele jej požádám, poprosím a stejně tak nezapomenu děkovat. Budu se s ním cítit bezpečně pro jeho spolehlivost a ochranu před zlým slovem. Nikdy mu nechci ublížit a jsem si jistý, že on nemá zájem ublížit mně. Nazval jsem vás přáteli…

V přátelství je síla. Velmi rád bych prokoukl, kterými vlastnostmi si vybudovali přátelství s Ježíšem Lazar s Marií a Martou. Šlo jim to náramně. Jak byli všichni naměkko kolem události začínající slovy: Přítel Lazar usnul. Ale jdu ho probudit… Lazarus, veni foras! Pojď ven! To je síla.

A že mi to s někým nejde? To se rozumí samo sebou. Cena přátelství přece spočívá i v tom, že je to vzácné zboží. Ale také „jen“ zachovat vlídnou tvář a být laskavý je velmi cenné, počítá se.

A ještě něco: udržováním lidského přátelství si „nacvičuji“ schopnost obnovovat přátelství s Bohem právě tak dobře, jako ve svátosti smíření.

Mou častou radou rodičům dětí nejpozději od deseti let výše je tato: podporujte děti v setkávání s vrstevníky tam, kde přátelství mohou vznikat spontánně. Uděláte tím ohromnou věc pro jejich budoucnost.

Přátelství také zaniká. Dozráváme, stěhujeme se za manželem či manželkou, za zaměstnáním, vracíme se do rodiště pečovat o stárnoucí rodiče, jezdíme do ciziny. Jedno se upozadí, aniž by zmizelo navěky, jiné nám Bůh přihraje jako všimné, které se, jak všichni víme, nedaní.

Nedá mi to nezeptat se: Těšíte se na setkání s přáteli? Už se vám konečně podařilo po všech peripetiích a nemocech domluvit si termín? Bravo. A také já už jdu místo psaní dalších úvah konečně zatelefonovat rodině svých přátel.

(Autor této části anonce: Mons. Martin Holík, ředitel Radia Proglas)

Pokračování v novém vydání KT.

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Dobrou knihu letos „ulovil“ P. Jan Rybář

Hned pět kněží se objevilo mezi autory či spolutvůrci vítězných titulů již 19. ročníku literární ankety Dobrá kniha, kterou pořádá Katolický týdeník. Kdo a jak o nejlepších knihách hlasoval prozradí speciální příloha KT.

Perspektivy: Hlas Pia XI. proti totalitě

Osmdesát let je dost dlouhá doba na to, abychom nějaký dokument považovali za zastaralý. Dva okružní listy papeže Pia XI. proti totalitě z roku 1937 si však zachovávají i dnes neobvyklou naléhavost.

Zlepšit péči ano. Zabíjet ne!

Minulý týden proběhl na parlamentní půdě seminář věnovaný problematice eutanázie. Projednával se zde poslanecký návrh zákona na její legalizaci. Přiblížila se Česká republika jejímu zavedení? Přinášíme úhel pohledu prezidenta Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Roberta Huneše.

(Autor duhé části anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka