Papež František se omluvil za účast křesťanů při genocidě ve Rwandě

Datum publikace22. 3. 2017, 14.00

Papež František přijal v pondělí na soukromé audienci prezidenta Rwandy Paula Kagameho. Svatý otec při rozhovoru projevil hluboký zármutek nad genocidou, ke které došlo ve Rwandě v polovině devadesátých let minulého století. Zároveň se také omluvil za členy církve, kteří měli podíl na této genocidě.

Foto: United Nations

Papež František vyjádřil solidaritu s obětmi genocidy a se všemi, kteří stále trpí v důsledku těchto tragických událostí. Podobně jako to učinil papež Jan Pavel II během jubilejního Svatého roku 2000, požádal František Boha o odpuštění za hříchy a selhání církve, včetně kněžích a řeholníků a řeholnic, kteří se nechali ovládnout nenávistí a násilím a zradili svojí evangelijní misi.

Ve světle nedávného Svatého roku milosrdenství a prohlášení rwandských biskupů dále papež vyjádřil touhu, aby toto pokorné uznání chyb minulosti přispělo k „očištění paměti“ a k naplnění mírotvorné budoucnosti, jejímž základem bude naděje a obnova důvěry.

Jestliže bude důstojnost lidské osobnosti a obecné blaho ustanoveny do středu společenství, umožní to rozkvět života a společnou práci,“ uvádí tisková zpráva Svatého stolce.

Papež František a prezident Kagame si vyměnili názory týkající se politické, sociální a regionální situace, přičemž pozornost věnovali oblastem, které jsou sužovány válkou a přírodními kalamitami. Obzvláště se pak zabývali migrační krizí v souvislosti s pomocí ze strany mezinárodního společenství a regionálních struktur.

Genocida ve Rwandě probíhala od dubna do června v roce 1994. Hutuští radikálové během ní zavraždili 800 000 až 1 000 000 Tutsiů a politicky umírněných Hutuů a 2,5 milionu lidí bylo vyhnáno ze svých domovů. Pro vyšetřování genocidy byl zřízen Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu. V prosinci 2008 tribunál odsoudil k doživotnímu odnětí svobody plukovníka Theonesteho Bagosoru, někdejšího vysoce postaveného úředníka rwandského ministerstva obrany, a jeho spolupracovníky Anatole Nsegiyumvaho a Alloyse Ntabakuzeho.

(Zdroj: Vatican Radio, Wikipedie)

Autor článku: Tomáš Tetiva