Se všemi se loučím a těším se nashledanou

Datum publikace25. 3. 2017, 13.15

V sobotu 25. března 2017 krátce po jedné hodině odpolední byla do arcibiskupské hrobky v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uložena rakev s tělem kardinála Miloslava Vlka; vyvrcholilo tím třídení, kdy se lidé mohli se zesnulým emeritním pražským arcibiskupem rozloučit.

Foto: Dominik Novák / Člověk a víra

Hlavním celebrantem zádušní bohoslužby ve zcela zaplněném chrámu na Hradčanech byl kardinál Dominik Duka OP, kazatelem biskup František Radkovský a závěrečné pohřební obřady vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Předseda ČBK v úvodu připomněl snahu kardinála Vlka o obnovu církve po převratu v listopadu 1989 i to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, zasazoval se o mezináboženský dialog, pomáhal při budování církevního školství a položil základy pražské arcidiecézní charity. 'Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět budovu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě,' zdůraznil Dominik Duka.

Emeritní plzeňský biskup Radkovský ve své homilii mluvil o životě zesnulého v době komunistických represí a o „dá se říci tajemství“, kterým bylo celoživotní rozhodnutí pro Boha a touha stát se knězem, která ho „vždy znovu a znovu“ provázela až do smrti. Prakticky to mj. znamenalo to, že se vytrvale snažil hledat a plnit Boží vůli, řekl při vzpomínce na svého duchovního bratra František Radkovský (celý text naleznete v souvisejícím článku).

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se ve své smuteční promluvě na začátku závěrečných pohřebních obřadů naopak zaměřil na právě prožívané chvíle smutku. Vyzval všechny přítomné, aby každý z nich v tichosti Miloslavu Vlkovi poděkoval za to, co je pro ně důležité, a vyzval je, aby nezapomínali na naději, která smrt překonává.

Na slavnost dle organizátorů přišly čtyři tisícovky hostů. Posledního rozloučení se zúčastnila rodina, byli přítomni sídelní biskupové všech českých a moravských diecézí, pomocní biskupové, apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza, zástupci řádů, církevních hnutí a přibližně tři tisícovky věřících.

Biskupské konference okolních států a Dílo Mariino zastupovali předseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský; kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij, thajský arcibiskup z Bangkoku; kardinál Joachim Meisner, emeritní arcibiskup z Kolína nad Rýnem; kardinál Stanisław Dziwisz, emeritní arcibiskup krakovský; kardinál Christoph Schönborn OP, arcibiskup vídeňský; kardinál Josip Bozanić, chorvatský arcibiskup ze Záhřebu; biskup Rudolf Voderholzer, Regensburg z diecéze řezenské. Nechyběli ani zástupci církví sdružených v Ekumenické radě církví (v čele s jejím předsedou Danielem Fajfrem), představitelé veřejného života v čele s ministry Karlou Šlechtovou, Pavlem Bělobrádkem, Danielem Hermanem, Marianem Jurečkou a Armády ČR, kterou reprezentoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář a hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal. Českou veřejnost při dnešních obřadech zastoupil emeritní rektor Univerzity Karlovy prof. Ivan Wilhelm, který se při pohřebních obřadech se zesnulým rozloučil spolu s kardinálem Kovithavnijem (zástupce Hnutí fokoláre) a apoštolským nunciem Giuseppe Leanzou (přečetl kondolenci papeže Františka).

Se všemi se loučím a těším se nashledanou,“ píše kardinál Miloslav Vlk ve své závěti; zemřel dne 18. března 2017 ve věku nedožitých 85 let a na poslední cestu jej vyprovodil Svatováclavský chorál…

(s využitím servisu ČTK a Arcibiskupství pražského)

Autor článku: František Jemelka