Papež se setkal s katolicko-muslimskou delegací z Británie

05. 04. 2017 Rubrika: Papež František
S anglickým kardinálem Vincentem Nicholsem a čtyřmi muslimskými duchovními vůdci z Velké Británie se ve středu setkal papež František. Delegace přijela do Vatikánu upozornit na hluboce zakořeněné pozitivní mezináboženské vztahy mezi odlišnými religiózními komunitami ve dnešní Británii.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

V uplynulých třech dekádách kardinál Nichols a ostatní katoličtí představitelé pracovali na rozvoji pevných vztahů s místními muslimskými komunitami. Kromě jiného se například podařilo ustanovit sdílenou potravinovou banku pro lidi v nouzi a zajistit integraci nově příchozích rodin uprchlíků.

Před dvěma týdny stál kardinál Nichols bok po boku s muslimskými a židovskými duchovními představiteli, aby společně odsoudili teroristický útok před parlamentem. Kardinál přečetl kondolenci papeže Františka vyjadřující zármutek a solidaritu Svatého otce.

Muhammad Shahid Raza uvedl, že přináší poselství „díků a vděčnosti za laskavost a sympatii, kterou muslimská komunita vždy přijímala z Vatikánu“. Kardinál Nichols poznamenal, že muslimští představitelé jako Muhammad Shahid Raza usilovali o rozvoj mezináboženského dialogu už po třicet let a doufá, že tato papežská audience jeho práci dále podpoří. Dále poděkoval papeži za jeho kondolenci po incidentu ve Westminsteru.

Syed Ali Raza Rizvi řekl, že „když lidé vidí, že náboženští vůdci drží pohromadě“, ukazuje to jasně, že „činy několika zločinců jsou odlišné od toho, co oni říkají“. Společný postoj je podle něj „velmi pozitivní reflexí“, která ukazuje, že víra nerozděluje, ale naopak spíše stmeluje lidi.

Kardinál Nichols na setkání řekl, že společně s arcibiskupem Justinem Welbym hledají možnost vytvoření platformy, která by prezentovala muslimský hlas ve Velké Británii.

Muslimové po celé zemi povstali a řekli, že to nebylo naším jménem. Islám je náboženství míru a my odmítáme tyto činy, avšak tento hlas nebyl slyšet,“ řekl kardinál Nichols. Dodal, že doufá, že jeden z viditelných výsledků audience bude právě zesílení tohoto hlasu ve společnosti.

(Zdroj: Radio Vaticana)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva