V Barceloně se řešila otázka doprovázení mladých lidí

Datum publikace6. 4. 2017, 16.04

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) svolala symposium, které se konalo 28. - 31. března na téma doprovázení mladých lidí, aby dokázali svobodně odpovědět na Kristovo volání. Část programu byla věnována i synodě o mladých lidech, na níž se v České republice může každý podílet vyplněním dotazníku do 30. dubna.

Foto: Flickr.com / španělská biskupská konference

Symposia se zúčastnilo 275 odborníků z celé Evropy, kteří pracují pro biskupské konference v různých odvětvích (mládež, katecheze, školství, univerzity, pastorace povolání) a zástupci různých hnutí, řeholí či organizací.

Zaznělo několik příspěvků od odborníků včetně svědectví mladých lidí z Albánie, Španělska, Holandska či Maďarska. Během setkání byla velká příležitost pro výměnu zkušeností a inspirování se různými projekty nebo pastoračními iniciativami.

Českou církev zastupovala Anna Brabcová ze Sekce pro mládež ČBK, řeholnice Vincenta Kořínková, P. Radek Gottwald z Pastorace povolání a Petra Adamušková s Marií Hlaváčkovou z Mezinárodní katolické organizace pro skauty (ICCG-E).

Vrcholem liturgických oslav byla mše slavena v bazilice Sagrada Familia. Michel Remery, zástupce generálního sekretáře CCEE, k tmou řekl, že „ve svém návrhu pro basiliku Sagrada Família španělský architekt Antoni Gaudí zamýšlel vytvořit budovu, která by chválila Boha v každém detailu a zároveň by vyjadřovala vznešenost jeho milujícího plánu spásy pro všechny, kdo přijdou na návštěvu. Bazilika je nádherným příkladem toho, jak mohou být krása, umění, architektura a liturgie silnými spojenci v doprovázení mladých lidí na cestě k Bohu.“

Barcelonský arcibiskup Juan José Omella Omella při závěrečné homilii vyzval účastníky ktomu, aby následovali biblický model, když se Ježíš připojí k učedníkům putujícím do Emauz, doprovází je, naslouchá a ukazuje na Krista (srov. Lk 24,15).

Páteční dopoledne bylo věnováno biskupské synodě o mladých lidech, která se připravuje na rok 2018. Kardinál Lorenzo Baldisseri, generální sekretář biskupské synody, hovořil o přípravách a průběhu. V České republice mohou lidé odpovídat na otázky z dotazníku k tématům důležitých pro mládež do 30. dubna 2017. Poté budou odpovědi zpracovány a předloženy biskupům, kteří zašlou materiál do konce října do Říma.

Více informací na: http://symposium2017.ccee.eu/.

(Autorka: Anna Brabcová, Sekce pro mládež ČBK)

Autor článku: František Jemelka