František: Boží odpuštění přináší pokoj do srdce

Boží odpuštění přináší pokoj a radost do srdce. V neděli Božího milosrdenství to řekl papež František. Promluvu si ve Vatikánu při polední modlitbě vyslechlo 40 tisíc lidí.
Publikováno: 24. 4. 2017 14:00

Foto: CNA / Alan Holdren

Během promluvy komentoval papež František biblickou událost, kdy se vzkříšený Ježíš zjevil učedníkům a dal jim moc odpouštět hříchy (Jan 20,20-21). „Vzkříšený Ježíš předal své církvi, jako první úkol, své vlastní poslání nést ke všem lidem konkrétní zvěst odpuštění. To je první úkol: hlásat odpuštění. Toto viditelné znamení jeho milosrdenství s sebou nese pokoj srdce a radost z obnoveného setkání s Pánem, řekl František.

Jako člověk poznává Boha i sebe sama rozumem, intuicí nebo smysly, stejně tak může poznávat i skrze milosrdenství, pokračoval papež. „Je možné poznávat i skrze milosrdenství, protože milosrdenství otevírá bránu mysli, aby lépe chápala tajemství Boha i naší osobní existence. Milosrdenství nám dává pochopit, že násilí, zášť, nebo odplata nemají žádný smysl. První obětí těchto pocitů je ten, kdo jimi žije, protože se zříká vlastní důstojnosti,“ řekl.

Milosrdenství podle Františka také otevírá srdce vůči těm, kdo jsou osamocení nebo vyloučeni na okraj, a dává jim pocítit, že jsou dětmi jednoho nebeského Otce.

Na sociální síti Twitter papež v neděli napsal: Boží milosrdenství je věčné: nekončí, nevyčerpá se, nevzdává se, když se setká s uzavřeností, a nikdy se neunaví. A o několik hodin později dodal: „Prosme o milost se nikdy neunavit v čerpání z pramene Otcova milosrdenství a jeho vnášení do světa.“

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatikánský rozhlas)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019