František ve videu: Drahý egyptský lide…

Datum publikace26. 4. 2017, 11.00

Krátce před svým odletem do Egypta připravil papež František video se vzkazem obyvatelům této severoafrické země. Vyjadřuje v něm přání, aby cesta povzbudila křesťany na Blízkém východě a přispěla k mezináboženskému dialogu i míru v zemi. Papež stráví v Káhiře dva dny, 28. – 29. dubna 2017, a navštíví zde katolickou, koptskou pravoslavnou i muslimskou komunitu.

Foto: mazur / catholicnews.org.uk

Videoposelství papeže Františka

Drahý egyptský lide! Al Salamò Alaikum! Pokoj s vámi!

S radostí a vděčností v srdci přijedu za několik dní na návštěvu vaší drahé vlasti, která je kolébkou civilizace, darem Nilu, zemí slunce a pohostinnosti, v níž žili patriarchové a proroci a v níž slitovný a milosrdný Bůh, všemohoucí a jediný, nechal zaznít Svůj hlas.

Jsem vskutku rád, že mohu přijít jako přítel, jako posel pokoje a jako poutník do země, která před dvěma tisíci lety poskytla útulek a pohostinství Svaté rodině prchající před pohrůžkami krále Heroda (srov. Mt 2, 1-16). Je mi ctí přicházet na návštěvu země navštívené Svatou rodinou!

Srdečně vás zdravím a děkuji, že jste mne pozvali na návštěvu Egypta, který nazýváte „Umm il dugna“ – Matkou veškerenstva!

Ze srdce zdravím pana prezidenta republiky, jeho svatost patriarchu Teodora II., vrchního imáma Al-Azhar a koptského katolického patriarchu, kteří mne pozvali, a každému z vás děkuji za vaši náklonnost. Děkuji také všem lidem, kteří se přičinili a nadále přičiňují o to, aby se tato cesta uskutečnila.

Přeji si, aby byla tato návštěva objetím útěchy a povzbuzení pro všechny křesťany Středního východu; poselstvím přátelství a úcty pro všechny obyvatele Egypta a celého regionu; poselstvím bratrství a smíření pro všechny Abrahamovy syny a zejména pro islámský svět, v němž Egypt zaujímá čelní místo. Přeji si také, aby byla významným příspěvkem k mezináboženskému dialogu s islámským světem a k ekumenickému dialogu s úctyhodnou a milovanou koptskou pravoslavnou církví.

Náš svět, sužovaný slepým násilím – jež zasáhlo také srdce vaší drahé země – potřebuje pokoj, lásku a milosrdenství, potřebuje tvůrce pokoje a svobodné i osvobozující lidi, odvážné lidi, kteří se dokáží poučit z minulosti, aby budovali budoucnost bez uzavírání se do předsudků. Potřebuje stavitele mostů pokoje, dialogu, bratrství, spravedlnosti a lidskosti.

Drazí egyptští bratři a sestry, mladí i staří, ženy i muži, muslimové i křesťané, bohatí i chudí… srdečně vás objímám a prosím Všemohoucího Boha, aby vám požehnal a chránil vaši zemi ode všeho zlého. Prosím vás, modlete se za mne! Shukran wa Tahiaì Misr! (Děkuji, ať žije Egypt!).

(text: Radio vaticana, redakčně upraveno)

Autor článku: Ondřej Mléčka