V Praze proběhne evropské setkání neslyšících

Datum publikace26. 4. 2017, 13.00

Ve dnech 12. – 15. května 2017 proběhne v Praze již 2. evropské setkání neslyšících. Zúčastní se jej zástupci 11 zemí. Na část programu je také zvaná široká veřejnost.

Foto: Lucie Sedláčková Pulpánová

Součástí programu čtyřdenního setkání jsou bohoslužby, workshopy nebo chvíle sdílení. Se zástupci akce se 12. května setká také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Široká veřejnost je zvána na mši svatou do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, která bude slavena v pátek 12. května v 18 hodin. Zajištěno bude tlumočení do Českého znakového jazyka (ČZJ), Mezinárodního znakového systému (MZS) a simultánní přepis.

Veřejnost se také může zúčastnit mše svaté v pražském kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v neděli 14. května v 14 hodin. Po bohoslužbě, která bude tlumočena do ČZJ a MZS, následuje setkání v refektáři přilehlého františkánského kláštera.

Jak uvedl web www.neslysicikatolici.cz, mezi účastníky setkání budou i neslyšící i slyšící kněží, jáhni, pastorační asistenti a laici, kteří pracují pro neslyšící či na překladu textů do znakového jazyka.

V lednu letošního roku vznikla v Praze-Stodůlkách při kostele sv. Prokopa farnost pro neslyšící. Aktivity zde koordinuje biskupský vikář pro diakonii P. Stanisław Góra.

Katechetická sekce České biskupské konference vydala letos publikaci Romany Petráňové Cesty víry pro neslyšící. Kniha představuje svět neslyšících, jejich jinakost, výjimečnosti i dary, a zároveň ukazuje na způsoby, jak jim komunikovat a zprostředkovat poklady víry a církve ve stejné míře jako slyšícím.

Evropské setkání neslyšících se koná již podruhé, poprvé proběhlo v roce 2015 v Římě.

(zdroj: www.neslysicikatolici.cz)

Autor článku: Ondřej Mléčka