Papež uctil v Egyptě památku koptských mučedníků

Datum publikace2. 5. 2017, 12.30

Papež uctil v Káhiře spolu s pravoslavnými patriarchy památku 29 koptských křesťanů, kteří zde byli zabiti při sebevražedném atentátu v prosinci loňského roku. Krev mučedníků podle římského biskupa sjednocuje církev. V pátek také František s koptským papežem Theodorem II. podepsal deklaraci, která mimo jiné vzájemně uznává křest církví.

Foto: Antonio Spadaro

„Nejdražší bratře, jako je jediný nebeský Jeruzalém, stejně tak je jediné také naše martyrologium (seznam mučedníků – pozn. red.) a vaše utrpení je i naším utrpením. Jejich nevinná krev nás spojuje,“ řekl v pátek papež František koptskému papeži Theodorovi II. V sídle patriarchy, které se nachází blízko místa, na němž sebevražedný atentátník v prosinci loňského roku zabil 29 modlících se křesťanů, oba církevní představitelé v soukromí hovořili, následně se spolu s jinými patriarchy odebrali k modlitbě a uctění obětí atentátu.

Koptský papež ve svém projevu připomněl svatého Františka z Assisi, který se v Egyptě ve 13. století setkal se sultánem Al Kamilem. „Světec tak prožil jednu z nejdůležitějších zkušeností mezikulturního dialogu v dějinách, dialogu, který se dnes obnovuje vaší návštěvou a potvrzuje, že dialog je cestou a mostem, který sjednocuje národy,“ řekl Františkovi Theodoros II. Současně připomněl „dramatické a bolestné zkušenosti, kdy se ruka terorismu chopila zbraně, aby zabíjela nevinné lidi, kteří se beze strachu modlili v přítomnosti svého Spasitele“. Útoky samozvaného Islámského státu chtějí podle něj rozbít soudržnost země.

Papež František zdůraznil jednotu církví, která se opírá právě o mučedníky: „Zrání naší ekumenické cesty je podporováno – tajemným a více než kdy jindy aktuálním – ekumenismem krve.“ O jednotě také dodal: „Jestliže patříme Kristu, nemůžeme si již myslet, že půjdeme každý svou vlastní cestou, protože tak bychom zradili jeho vůli.“ Na násilí je podle Františka nutné odpovídat dobrem, smířením, zachováním jednoty a modlitbou.

Oba církevní představitelé podepsali prohlášení, v němž se odráží přibližování katolické a koptské pravoslavné církve. V předposledním z 12 bodů František s Theodorem II. vzájemně uznávají platnost křtu slouženého v druhé církvi. „V poslušnosti vůči konání Ducha svatého, který posvěcuje církev, udržuje ji ve všech dobách a vede ji k plné jednotě (…) se budeme upřímně snažit neopakovat křest, který byl udělen v nějaké z našich církví komukoliv, kdo by se chtěl přidružit k druhé církvi,“ stojí v prohlášení.

V kostele sv. Petra se církevní představitelé společně pomodlili. Přítomný byl také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., koptský katolický patriarcha Izák Sidrac a syrský katolický patriarcha Antiochie Řehoř III. Laham. Papež zde spontánně řekl: „Pane Ježíši, prosím tě o požehnání. Požehnej mého bratra papeže Theodora II., požehnej všem zdejším bratřím biskupům, požehnej všem mým křesťanským bratřím a sestrám. Veď nás cestou lásky a společné práce, ke společnému stolu eucharistie.“

V závěru dne se přítomní pomodlili u místa nedávného atentátu. Událost zde připomíná krvavá skvrna na zdi, socha a fotografie všech 29 obětí.

Kdo jsou Koptové?

Koptové jsou dědici prvních křesťanů na severu Afriky, kteří se obrátili v apoštolských dobách. Svůj křesťanský původ odvozují od kázání evangelisty Marka. V současnosti tvoří zhruba 16 – 18 procent populace Egypta. Koptský patriarcha se také nazývá papež.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka