Papež František: Nechme se vést světlem, které vychází ve Fatimě

Datum publikace15. 5. 2017, 15.00

Papež František připomněl ve své pravidelné nedělní promluvě na svatopetrském náměstí svou pouť do Fatimy. Mariánskou modlitbu uvedl slovy, že dnes bude mít obzvláštní význam i památný a prorocký smysl pro ty, kteří vidí historii očima víry.

Foto: Alexey Gotovskyi/CNA

Ve Fatimě jsem se pohroužil do modlitby svatého věřícího lidu, který tam proudí jako řeka již sto let a vyprošuje celému světu Mariinu mateřskou ochranu. Děkuji Pánu, že mi umožnil vydat se k Panně Marii jako poutník naděje a pokoje,“ řekl ve své promluvě papež František.

Svatý otec se zaměřil na duchovní a kontemplativní atmosféru, která doprovázela jeho pouť. „Středem všeho byl Zmrtvýchvstalý Pán přítomný uprostřed svého lidu ve Slově a v eucharistii. Byl přítomen uprostřed mnoha nemocných, kteří jsou protagonisty liturgického a pastoračního života ve Fatimě, jakož i v ostatních mariánských svatyních,“ prohlásil papež František.

Jeden z vrcholů Františkovy poutě byla bezesporu sobotní slavnostní mše, při níž kanonizoval Francisca a Jacintu Marto, dva ze tří fatimských pasáčků, kterým se před sto lety zjevila Panna Maria. V souvislosti s kanonizací Svatý otec uvedl: „Chtěl jsem nabídnout celé církvi příklad jejich přilnutí ke Kristu a jejich svědectví vydaného evangeliu a rovněž vybídnout celou církev k péči o děti. Jejich svatost není důsledkem zjevení, nýbrž věrnosti a horlivosti, kterými odpověděli na obdrženou výsadu spatřit Pannu Marii.

Papež František dále zdůraznil, že obě děti se po setkání s „krásnou Paní“ často modlily růženec, konaly pokání a přinášely oběti za ukončení světové války a za duše těch, kteří nejvíce potřebovali Boží milosrdenství. „Dnes je rovněž hodně zapotřebí modlitby a pokání za milost obrácení a za ukončení mnoha válek, které jsou bohužel ve světě vedeny, jakož i dalších velkých či malých konfliktů, které znetvořují tvář lidstva,“ dodal Svatý otec.

Nechme se vést světlem, které vychází z Fatimy,“ řekl papež František předtím, než uzavřel svoji meditaci modlitbou. „Ať je Mariino Neposkvrněné Srdce navždy naším útočištěm, naší útěchou a cestou, která nás vede ke Kristu.

(Zdroj: Radio Vaticana, Rome Reports TV News Agency)

Autor článku: Tomáš Tetiva