Biskupové z kmenových oblastí žádají o pomoc indického prezidenta

Katoličtí biskupové z indických kmenových území žádají prezidenta Pranaba Mukherdžího, aby zajistil práva milionů domorodých obyvatel. Memorandum podepsali biskupové ze šesti států s velkou kmenovou populací. Podle nich je velmi smutné, že státní policie pošlapává práva původních obyvatel.
Publikováno: 16. 5. 2017 17:00

Foto: Rita Willaert/CC BY-NC 2.0

Biskupové žádají hlavu státu, aby chránil půdu, lesy a sociálně-kulturní práva kmenových obyvatel. „Půda je jediný prostředek obživy pro většinu původních obyvatel, neboť 90% z nich je závislých na zemědělství a přidružených aktivitách,“ uvádí se v memorandu, které bylo zveřejněno po dvoudenních konzultacích na Indické biskupské konferenci v Novém Dillí.

Současná federální vláda a většina vlád jednotlivých států nicméně podnikají kroky, které zamezují domorodým obyvatelům k přístupu k jejich půdě. Vláda deklarovala v některých případech jejich půdu jako nevhodnou pro zemědělství a domorodci z ní mohou být vystěhováni, neboť nezemědělská půda není zákonem chráněná.

Pokud bude původním obyvatelům zamezen přístup k jejich půdě, budou indické domorodé kmeny navždy ztraceny, podobně jako k tomu došlo v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu v uplynulých staletích,“ uvedli v memorandu biskupové.

Memorandum také zmiňuje pronásledování, kterému čelí indičtí křesťané. V současné době státní policie zahájila sběr informací o křesťanských církvích. Všichni kněží obdrželi dotazník, který zjišťoval informace o jejich politické příslušnosti, vztahu k extremistickým skupinám, čísla bankovních účtů a příjem. „Celé to působí dojmem, že všechny křesťanské církve a jejich instituce jsou zapojené do protivládních a kriminálních aktivit. To vytváří pocit strachu a nejistoty mezi věřícími,“ řekli biskupové

V Indii žije 104 milionů původních obyvatel, což je zhruba 9% z 1,2 milirady indické populace, podle sčítání lidu v roce 2011. Zhruba 30% ze 27 milionů indických křesťanů patří mezi domorodé obyvatele, zejména ze východní a centrální části Indie.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019