Biskupové z kmenových oblastí žádají o pomoc indického prezidenta

Datum publikace16. 5. 2017, 15.00

Katoličtí biskupové z indických kmenových území žádají prezidenta Pranaba Mukherdžího, aby zajistil práva milionů domorodých obyvatel. Memorandum podepsali biskupové ze šesti států s velkou kmenovou populací. Podle nich je velmi smutné, že státní policie pošlapává práva původních obyvatel.

Foto: Rita Willaert/CC BY-NC 2.0

Biskupové žádají hlavu státu, aby chránil půdu, lesy a sociálně-kulturní práva kmenových obyvatel. „Půda je jediný prostředek obživy pro většinu původních obyvatel, neboť 90% z nich je závislých na zemědělství a přidružených aktivitách,“ uvádí se v memorandu, které bylo zveřejněno po dvoudenních konzultacích na Indické biskupské konferenci v Novém Dillí.

Současná federální vláda a většina vlád jednotlivých států nicméně podnikají kroky, které zamezují domorodým obyvatelům k přístupu k jejich půdě. Vláda deklarovala v některých případech jejich půdu jako nevhodnou pro zemědělství a domorodci z ní mohou být vystěhováni, neboť nezemědělská půda není zákonem chráněná.

Pokud bude původním obyvatelům zamezen přístup k jejich půdě, budou indické domorodé kmeny navždy ztraceny, podobně jako k tomu došlo v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu v uplynulých staletích,“ uvedli v memorandu biskupové.

Memorandum také zmiňuje pronásledování, kterému čelí indičtí křesťané. V současné době státní policie zahájila sběr informací o křesťanských církvích. Všichni kněží obdrželi dotazník, který zjišťoval informace o jejich politické příslušnosti, vztahu k extremistickým skupinám, čísla bankovních účtů a příjem. „Celé to působí dojmem, že všechny křesťanské církve a jejich instituce jsou zapojené do protivládních a kriminálních aktivit. To vytváří pocit strachu a nejistoty mezi věřícími,“ řekli biskupové

V Indii žije 104 milionů původních obyvatel, což je zhruba 9% z 1,2 milirady indické populace, podle sčítání lidu v roce 2011. Zhruba 30% ze 27 milionů indických křesťanů patří mezi domorodé obyvatele, zejména ze východní a centrální části Indie.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva