Biskupové z kmenových oblastí žádají o pomoc indického prezidenta

Katoličtí biskupové z indických kmenových území žádají prezidenta Pranaba Mukherdžího, aby zajistil práva milionů domorodých obyvatel. Memorandum podepsali biskupové ze šesti států s velkou kmenovou populací. Podle nich je velmi smutné, že státní policie pošlapává práva původních obyvatel.
Publikováno: 16. 5. 2017 17:00

Foto: Rita Willaert/CC BY-NC 2.0

Biskupové žádají hlavu státu, aby chránil půdu, lesy a sociálně-kulturní práva kmenových obyvatel. „Půda je jediný prostředek obživy pro většinu původních obyvatel, neboť 90% z nich je závislých na zemědělství a přidružených aktivitách,“ uvádí se v memorandu, které bylo zveřejněno po dvoudenních konzultacích na Indické biskupské konferenci v Novém Dillí.

Současná federální vláda a většina vlád jednotlivých států nicméně podnikají kroky, které zamezují domorodým obyvatelům k přístupu k jejich půdě. Vláda deklarovala v některých případech jejich půdu jako nevhodnou pro zemědělství a domorodci z ní mohou být vystěhováni, neboť nezemědělská půda není zákonem chráněná.

Pokud bude původním obyvatelům zamezen přístup k jejich půdě, budou indické domorodé kmeny navždy ztraceny, podobně jako k tomu došlo v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu v uplynulých staletích,“ uvedli v memorandu biskupové.

Memorandum také zmiňuje pronásledování, kterému čelí indičtí křesťané. V současné době státní policie zahájila sběr informací o křesťanských církvích. Všichni kněží obdrželi dotazník, který zjišťoval informace o jejich politické příslušnosti, vztahu k extremistickým skupinám, čísla bankovních účtů a příjem. „Celé to působí dojmem, že všechny křesťanské církve a jejich instituce jsou zapojené do protivládních a kriminálních aktivit. To vytváří pocit strachu a nejistoty mezi věřícími,“ řekli biskupové

V Indii žije 104 milionů původních obyvatel, což je zhruba 9% z 1,2 milirady indické populace, podle sčítání lidu v roce 2011. Zhruba 30% ze 27 milionů indických křesťanů patří mezi domorodé obyvatele, zejména ze východní a centrální části Indie.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019