Fotbaloví šampióni musí být dobrým vzorem, prohlásil František

17. 05. 2017 Rubrika: Papež František
Hráče, trenéry a další členy italských prvoligových fotbalových týmů Juventus Turín a Lazio Řím přijal včera na audienci papež František. Vyzval je, aby byli pro mladé fanoušky dobrými vzory loajality, čestnosti, svornosti a lidskosti. Audience se uskutečnila v souvislosti s dnešním finálovým zápasem Italského poháru na římském Olympijském stadionu.

Foto: Save the Dream/CC BY 2.0
Při rozhovoru Svatý otec připomněl fotbalovým hvězdám, že mají určitou zodpovědnost jako veřejně známé postavy, zejména vůči svým mladým fanouškům. „Rád bych se krátce zamyslel nad důležitostí sportu, jeho podmanivostí a vlivem, který má profesionální fotbal na lidi, zejména mladé lidi, v souvislosti s vámi jako těmi nesoucími zodpovědnost,“ řekl papež František.

Zdůraznil, že „šampióni“ jsou vzorem pro mnoho mladých lidí a že každý zápas je test, ve kterém musí prokázat vyrovnanost, sebekontrolu a respekt vůči pravidlům hry. „Každý, kdo se takto dokáže chovat, je dobrým příkladem pro své fanoušky a přeji vám, abyste dokázali osvědčit svoji loajalitu, čestnost, svornost a lidskost,“ řekl Svatý otec.

Podle něj bohužel někdy dochází na fotbalových stadionech k násilí, což narušuje klidný průběh hry a kazí zdravou radost diváků. „Doufám, že budete vždy hrát důležitou roli při zachování sportu a děkuji za váš závazek, že budete prosazovat svornost a soudržnost mezi sportovci a společností,“ dodal papež František a popřál účastníkům audience „dobrý zápas“.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva