Papež: 24. května se duchovně spojíme s katolíky v Číně

Datum publikace22. 5. 2017, 12.15

Ve středu 24. května se duchovně spojíme s katolíky v Číně, kteří si budou připomínat Pannu Marii, pomocnici křesťanů. Uvedl to papež František během nedělní polední modlitby. Křesťané žijí v Číně v nelehké situaci, často jsou pronásledováni. V současnosti také probíhá dialog mezi Vatikánem a čínskou vládou, jenž má za cíl přinést křesťanům svobodu vyznání.

Foto: Shella, CC BY-NC-ND

„24. května se duchovně připojíme k věřícím katolíkům v Číně, u příležitosti Panny Marie, pomocnice křesťanů, uctívané na poutním místě Šešan v Šanghaji,“ řekl papež během modlitby Regina coeli. „Čínským katolíkům říkám: pozvedněme pohled k Marii, naší Matce, aby nám pomohla rozlišit Boží vůli o konkrétní cestě církve v Číně a podporovala naše velkodušné přijetí jeho plánu lásky. Maria ať nás povzbudí k osobnímu přispívání k vytváření společenství věřících a harmonie celé společnosti. Nezapomínejme dosvědčovat svou víru modlitbou a láskou a zůstaňme otevření k setkání a dialogu, stále,“ řekl také František.

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije v tzv. vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež jsou utlačovány. V současnosti probíhá dialog mezi Vatikánem a Čínou, který by mohl křesťanům přinést více svobody vyznání.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Církev v nouzi, Open Doors)

Autor článku: Ondřej Mléčka