Papež František se setkal s Donaldem Trumpem

Datum publikace25. 5. 2017, 12.15

FOTO UVNITŘ. Papež František se ve středu setkal s Donaldem Trumpem. Během půlhodinového uzavřeného jednání spolu hovořili o ochraně života, svobody svědomí, míru ve světě a obraně křesťanských komunit na Blízkém východě. Manželka amerického prezidenta Melanie také navštívila dětskou nemocnici Bambino Gesù.

Foto: L’Osservatore Romano

Podle vatikánského mluvčího Grega Burkea proběhlo setkání v „srdečné atmosféře“. Účastníci se společně zavázali k ochraně života, svobody vyznání a svobody svědomí. Velká pozornost byla věnovaná také aktuálním mezinárodním tématům, mezi něž patří i podpora míru ve světě „skrze politické vyjednávání a mezináboženský dialog, se zvláštním důrazem na situaci na Blízkém východě a ochranu křesťanských komunit“.

V závěru jednání představil americký prezident papeži svou ženu Melanie, které František požehnal růženec v ruce, dcerku Ivanku a zetě Jareda Kushnera. František daroval Donaldu Trumpovi výtisky svých dokumentů Radost evangelia, Radost z lásky, Laudato Si‘ a podepsané poselství k letošnímu Světovému dni míru.

„Nezapomenu, co jste mi řekl,“ uvedl údajně Trump v závěru audience, po níž následovalo setkání s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem a sekretářem pro vztahy se státy Paulem Gallagherem. Prezidentský pár následně navštívil Sixtinskou kapli a Svatopetrskou baziliku.

V pozdních dopoledních hodinách navštívila Melanie Trumpová dětskou nemocnici Bambino Gesù, založenou v 19. století Svatým stolcem. S 2600 zaměstnanci je toto zařízení největší dětskou poliklinikou a výzkumným centrem v Evropě. „Jsem ráda, že jsme mohli první dámě USA představit velmi uznávanou nemocnici na klinické i vědecké úrovni,“ uvedla ředitelka zařízení Mariella Enocová. „Jsem ale především ráda, že jsme mohli představit způsob života církve, který je velmi drahý papeži Františkovi. Realitu církve, která přijímá a pečuje o ty nejslabší, těžce nemocné děti, které pocházejí z celého světa.“

(zdroj: Radio Vaticana, foto: L’Osservatore Romano)

Autor článku: Ondřej Mléčka