Řada událostí připomene v Římě 75. výročí vyhlazení Lidic

Datum publikace29. 5. 2017, 10.30

Řada událostí připomene v Římě 75. výročí tragické události vyhlazení Lidic. Papež Františkovi bude ve středu 31. května představen obraz Panny Marie Lidické, na němž drží Matka Boží v ruce místo dítěte Ježíše jen prázdné plátno. Audience se zúčastní také dvě ženy, které vyvraždění vesnice poblíž Kladna přežily. O den později proběhne v Římě mezinárodní konference o dětských obětech války.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Připomínkové události připravuje Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci se Svatým stolcem, Suverénním řádem maltézských rytířů, Českým velkopřevorstvím Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského a Delegací EU při Sv. stolci.

Ve středu 31. května bude při generální audienci představen papeži Františkovi obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Plátno znázorňuje Pannu Marii z Palladia, která však má v rukou místo dítěte Ježíše jen prázdné plátno. Audience se zúčastní i dvě ženy, které tragické události v Lidicích přežily.

Tentýž den od 19 hod. bude v římské bazilice Svatého Kříže v Jeruzalémě sloužena mše svatá za dětské oběti ozbrojených konfliktů, předsedaná kardinálem Pietrem Parolinem, státním sekretářem Svatého stolce, a koncelebrovaná kardinálem Dominikem Dukou OP a prelátem Suverénního řádu maltézských rytířů Jeanem Laffittem.

Dne 1. června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se uskuteční v sídle Maltézských rytířů v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek. Konference bude zahájena osobní vzpomínkou „lidických dětí“. Na konferenci vystoupí zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu rozvoji lidstva, UNICEF, EU a Rady Evropy.

1. června v 19 hodin bude kardinál Dominik Duka OP slavit mši svatou ve svém titulárním kostele sv. Marcelina a Petra. Před bohoslužbou bude přinesen obraz Panny Marie Lidické, který zůstane ve zdejším presbytáři kostela. Liturgie bude zároveň vigílií poutní slavnosti patronů kostela.

(zdroj: Velvyslanectví ČR při Svatém stolci)

Autor článku: Ondřej Mléčka