Nad Petrovem vzlétne 240 balónků

Datum publikace26. 6. 2017, 10.00

Ve čtvrtek 29. června 2017 v pravé „petrovské“ poledne v 11.00 hodin vzlétne z brněnského Petrova k nebi 240 nafukovacích balónků jako symbolické poděkování Bohu. Brněnské biskupství si tak v den slavnosti diecézních patronů sv. Petra a Pavla připomene 240. výročí svého založení (5. prosince 1777).

Foto: Biskupství brněnské

Založení Biskupství brněnského je spjato s církevními reformami Marie Terezie, které v sedmdesátých letech 18. století radikálně zasáhly do života církve v celé habsburské monarchii.

Na přímý podnět císařovny Marie Terezie a na základě buly papeže Pia VI. bylo roku 1777 povýšeno olomoucké biskupství na arcibiskupství a na jihozápadě Moravy došlo k založení biskupství nového, se sídlem v Brně. Stalo se tak 5. prosince 1777. Tehdejším záměrem bylo vytvořit dvě nová biskupství - v Brně a v Opavě. Rovněž plánované opavské biskupství však na své založení čekalo z politických důvodů až do 30. května 1996.

Prvním brněnským biskupem byl jmenován hrabě Matyáš František Chorinský z Ledské, do té doby probošt brněnské kapituly a pomocný biskup olomoucký. Brněnská diecéze v první fázi zahrnovala 151 farností v osmnácti děkanátech. Dnes má brněnská diecéze 450 farností a je členěna do dvaceti správných celků - děkanátů.

Současným diecézním biskupem brněnským, v historickém sledu třináctým v pořadí, je Vojtěch Cikrle (*1946), kterého jmenoval Svatý otec Jan Pavel II. dne 14. února 1990. V roce 240. výročí založení brněnské diecéze se stal episkopát Vojtěcha Cikrleho (dvacet sedm let) druhým nejdelším v historii diecéze.  Dvacet osm let stál v čele diecéze šestý brněnský biskup ThDr. Jan Antonín Arnošt hrabě Schaffgotsche v letech 1842–1870.

Svatý otec Benedikt XVI. byl prvním papežem, který navštívil brněnskou diecézi. V neděli 27. září 2009 slavil na tuřanském letišti bohoslužbu společně se sto dvaceti tisíci poutníky.

Na území brněnské diecéze se nachází 61 poutních míst, z nichž třiatřicet je zasvěceno Panně Marii. K nejvýznamnějším poutním místům patří Brno-Tuřany, Hluboké Mašůvky, Kostelní Vydří, Křtiny u Brna, Přibyslavice, Sloup v Moravském krasu, Vranov u Brna, Zelená hora u Žďáru nad Sázavou a Žarošice.

Hlavní část oslav 'narozenin' brněnské diecéze je naplánována ve třech termínech:

Ve čtvrtek 29. června 2017, kdy se slaví diecézní patroni apoštolové sv. Petr a Pavel, bude v 9.30 hodin brněnský diecézní biskup Mons Vojtěch Cikrle předsedat pontifikální bohoslužbě při příležitosti ukončení školního roku. Po pozdravných proslovech  (od 9.40 hodin) vypustí v  11.00 hodin  všichni přítomní 240 modrých, bílých, žlutých a červených balónků (barvy vycházejí z barev vlajky brněnské diecéze.) Večerní mši v 17.30 hodin bude předsedat Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Právě z olomoucké diecéze se v roce 1777 brněnská „odpojila“ a v Olomouci vzniklo arcibiskupství.' Kolem slavnosti sv. Petra a Pavla bude při mších v jednotlivých  farnostech oceněno více než 470 osob, kteří v nich obětavě a nezištně pomáhají.

Pod heslem 'Naše diecéze slaví narozeniny' se v sobotu 2. září 2017 sejdou tisíce malých i velkých poutníků  na XIV. diecézní pouti rodin ve Žďáru nad Sázavou.

Biskup Cikrle jubilejní rok ukončí v sobotu 2. prosince 2017 děkovnou bohoslužbou v katedrále sv. Petra a Pavla.

A za zmínku stojí ještě jedna tematická akce. K poznávání a cestování připravilo Diecézní katechetické centrum hru 'Poklady brněnské diecéze', určenou jednotlivcům i rodinám. Jejím cílem je poznávat poutní místa, kostely, místa spojená s významnými osobnostmi a další zajímavosti. V diecézi je možné najít 61 vybraných pokladů.

Více na www.biskupstvi.cz.

Autor článku: Martina Jandlová