Akademický senát KTF UK zvolil nového kandidáta na děkana

Datum publikace7. 6. 2017, 15.35

7. června 2017 zvolil akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (KTF UK) nového kandidáta na funkci děkana fakulty. Stal se jím Prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D.

Foto: Univerzita Karlova

Dle Statutu Katolické teologické fakulty UK nyní Velký kancléř fakulty kardinál Dominik Duka OP předloží jméno zvoleného kandidáta Kongregaci pro katolickou výchovu k církevnímu potvrzení Apoštolským stolcem. Poté musí být kandidát schválen také rektorem Univerzity Karlovy.

Prof. PhLic. Vojtěch Novotný, Th.D. je český teolog, svůj vědecký zájem směřuje na výklad základních otázek katolické teologie a na české dějiny tohoto vědního oboru. Vystudoval studium filosofie na Lateránské univerzitě v Římě, dále studoval na římské Accademia Balthasar. Licenciát filosofie získal v roce 1997 na Pontificia Universitas Gregoriana. V roce 2006 na Katolické teologické fakultě UK ukončil doktorské studium teologie, v roce 2009 se zde také habilitoval. O šest let později byl jmenován profesorem.

Je členem vědecké rady Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích i místní teologické fakulty. Je členem oborové rady KTF UK a Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zastává post vedoucího Centra dějin české teologie při KTF UK, vedoucího redaktora zpravodaje KTF UK Doxa a místopředsedy správní rady Nadačního fondu Arnošta z Pardubic. Je členem akademického senátu Univerzity Karlovy. V roce 2005 získal stříbrnou pamětní medaili UK za vynikající zásluhy o rozvoj KTF UK. Mezi jeho nejnovější monografie patří Cur homo? A history of the thesis concerning man as a replacement for fallen angels (Praha 2014), Anthropologia sacra: Origini dellˈantropologia teologica nellˈortodossia veteroprotestante (Milano 2014) a Odvaha být církví: Josef Zvěřina v letech 1913–1967 (Praha 2013).

Pokud bude kandidát na funkci děkana potvrzen, vystřídá dosavadního děkana ThLic. Prokopa Brože, Th.D., který vykonával tuto funkci po dvě volební období od roku 2010. Nový děkan bude pátým v pořadí v novodobé historii Katolické teologické fakulty, po jejím opětovném začlenění do svazku Univerzity Karlovy v roce 1990.

(Zdroj: Marie Opatrná, Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy)

Autor článku: František Jemelka