Biskupové odsoudili Trumpovo rozhodnutí odstoupit od klimatické dohody

Datum publikace7. 6. 2017, 15.00

Biskupové ve Spojených státech vystoupili s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatu. Podle nich jeho rozhodnutí nectí závazek USA a Pařížskou dohodu hluboce komplikuje.

Předseda výboru pro mezinárodní spravedlnost a mír Biskupské konference USA Oscar Cantu zdůraznil v prohlášení vydaném krátce po prezidentově oznámení v Bílém domě, že „Písmo svaté stvrzuje hodnotu péče o stvoření a také vzájemnou péči v rámci lidské solidarity“, přičemž „Pařížská dohoda představuje mezinárodní závazek, který tyto hodnoty prosazuje“.

Biskup Cantu řekl, že „rozhodnutí prezidenta Trumpa poškodí lidi v USA a ve světě, obzvláště ty nejchudší a nejzranitelnější komunity“.

Prohlášení dále zmiňuje, že dopad změny klimatu je už viditelný při „zvyšování hladiny moří, tání ledovců, intenzivnějších bouřkách a častějších vlnách veder“.

Biskup Cantu dále uvedl, že Biskupská konference USA, papež František a „celá katolická církev důsledně prosazuje Pařížskou dohodu jako důležitý mezinárodní mechanismus při prosazování ochrany životního prostředí a při zmírňování změny klimatu“.

Můžu jenom doufat, že prezident navrhne konkrétní způsoby, jak čelit globální změně klimatu a jak chránit životní prostředí,“ uzavřel.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva