Papež František: V mezináboženském dialogu je důležitá role žen

Datum publikace14. 6. 2017, 9.00

Papež František se setkal v pátek s účastníky plenárního shromáždění Papežské rady pro mezináboženský dialog. Tématem setkání bylo zhodnocení role žen v oblasti mezináboženských vztahů.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Svatý otec zmínil, že často je práce žen a jejich důstojnost ohrožována násilím a nenávistí, které ničí rodiny a celá společenství. Vzhledem k výzvám globalizovaného světa je podle něj důležité respektovat a využívat schopnost žen přinášet hodnoty jednoty a bratrství, což může transformovat lidstvo.

Pokud se ženy budou více účastnit sociálního, politického a ekonomického života a také života církve, může z toho mít zisk celá společnost. Práva žen je třeba potvrdit a chránit, v nezbytných případech i právními prostředky.

Ženy a muži musí prostřednictvím svých odlišných rolí a intuice přispívat k šíření bratrství a míru. Ženy jsou důvěrně spojeny s mystériem života, a proto mohou přispívat svojí zkušeností péče o život a přesvědčením, že láska je jediná síla, která může učinit svět lepším pro všechny lidi.

Papež dále poznamenal, že ženy jsou často jediné, které se starají o druhé, obzvláště o nejslabší členy rodin a společnosti. Díky jejich péči o oběti konfliktů a o všechny, kteří čelí útrapám života, se můžeme naučit, jak překonat naší soudobou „kulturu vyhazování nepotřebného“.

František zdůraznil důležitost těchto hodnot při rozvíjení mezináboženského dialogu. Kromě toho jsou ženy zapojeny více než muži do tzv. dialogu života, a tím nám mohou pomoci lépe porozumět výzvám naší multikulturní společnosti.

Podle něj je mnoho žen velmi dobře připraveno vstoupit do náboženských a teologických debat na nejvyšší úrovni společně s jejich mužskými protějšky. Více než kdy jindy je nezbytné, aby tak učinily a aby jejich dovednosti naslouchání a otevřenosti druhým mohly sloužit při rozvíjení dialogu mezi ženami a muži dobré vůle.

(Zdroj: Radio Vaticana, Vatican Insider)

Autor článku: Tomáš Tetiva