Vatikán: Korupce devastuje lidskou důstojnost

Datum publikace19. 6. 2017, 13.00

Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji zveřejnilo prohlášení k výsledkům mezinárodní konference o korupci, která se uskutečnila ve čtvrtek minulý týden ve Vatikánu. Podle kardinála a prefekta dikasteria Petera Turksona je korupce fenomén, který má závažné dopady na důstojnost lidí a ničí vztahy mezi veřejností a institucemi.

Foto: Daniel Ibanez/CNA

Akce se uskutečnila ve spolupráci s Papežskou akademií pro společenské vědy a debaty se účastnilo zhruba 50 odborníků z nejrůznějších vládních a nevládních organizací a také organizací bojujících proti korupci a organizovanému zločinu.

Svolali jsme toto setkání, abychom hledali cesty, jak čelit tomuto fenoménu, který ničí důstojnost lidí. Je tedy na nás a tomto dikasteriu, abychom byli schopní chránit a prosazovat úctu k lidské důstojnosti. A z tohoto důvodu je naším cílem obrátit pozornost veřejnosti k tomuto tématu,“ uvedl kardinál a prefekt dikasteria Peter Turkson.

Podle arcibiskupa Silvana M. Tomasiho je cílem osvěta o tématu a identifikace konkrétních kroků, které pomohou policii a státní správě při prevenci korupce. „Korupce je jako červotoč, který ničí rozvoj chudých i bohatých zemí a podkopává vztahy mezi lidmi a institucemi. Chceme proto kultivovat novou mentalitu a kulturu spravedlnosti, která bude bojovat s korupcí ve prospěch veřejného blaha,“ prohlásil arcibiskup Tomasi.

Pracovní skupina připravuje návrh společného prohlášení, které bude sloužit jako koncept pro budoucí práci a iniciativy. Mezi jinými se tam hovoří o dalším zjišťování informací na mezinárodní úrovni a o vztahu k právní doktríně církve a o exkomunikaci organizací spjatých s korupcí a organizovaným zločinem.

V den konání konference byla také vydána nová kniha o tématu korupce, jejímž autorem je kardinál Turkson a předmluvu napsal papež František. Kniha se zabývá zdrojem korupce a jejími devastujícími důsledky, které Svatý otec popsal jako „prokletí“ nebo „rakovinu“, která ničí naše životy.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva