Mezi laureáty ceny Gratias agit bude polský kněz Tomasz Dostatni

Datum publikace21. 6. 2017, 14.00

Cenu za šíření dobrého jména České republiky v cizině Gratias agit udělovanou ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem letos obdrží 15 osobností. Jedním z oceněných bude polský kněz a publicista Tomasz Dostatni, jeden z prvních polských kněží, kteří začali po sametové revoluci trvale působit v Československu.

Foto: MZV

Cenou Gratias agit mohou být oceněny osoby bez rozdílu národnosti a státní příslušnosti, nezávisle na zemi jejich původu a současného pobytu, které svojí dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí,“ uvádí se v prohlášení MZV.

Mezi letošními oceněnými je např. rychlobruslařka Martina Sáblíková, publicisté, překladatelé, vědci a významní představitelé českých krajanských komunit. In memoriam bude oceněn dirigent Jiří Bělohlávek. Diplom a křišťálový globus od akademického malíře Zdeňka Petra dostanou laureáti v pátek 23. června.

V předchozích letech byla cena udělena například olympioničce Věře Čáslavské, spisovateli Petru Sísovi, hokejistovi Jaromíru Jágrovi nebo izraelskému historikovi českého původu Jehudovi Bauerovi.

Tomasz Dostatni OP - Stručný životopis

Tomasz Dostatni OP se narodil 17. září 1964 v Poznani. V současné době žije v dominikánském klášteře v Lublinu. Jako první z polských kněží začal po sametové revoluci v roce 1989 trvale pracovat v Česku. Avšak už v 80. letech minulého století udržoval kontakty s českými dominikány, tehdy působícími v podzemí. Studium filozofie a teologie završil na Papežské teologické akademii v Krakově. Povinný vzdělávací kurs absolvoval na Filozoficko-teologickém kolegiu otců dominikánů, současně navštěvoval také přednášky z polské a ruské literatury na Jagellonské univerzitě. Na počátku 90. let minulého století působil v Praze, kde byl pověřen funkcí novicmistra v kláštěře dominikánů a funkcí administrátora polské katolické farnosti, korespondenta vatikánského rozhlasu a polské Katolické informační agentury. V Praze rovněž založil Středisko křesťanské kultury. Později se stal v Poznani ředitelem dominikánského nakladatelství „W drodze“.

Mnoho let se účastnil projektu „Měsíc polsko-české křesťanské kultury“ v Kladském pomezí. Byl rovněž vydavatelem a promotorem téměř všech překladů knih prof. Tomáše Halíka do polštiny. Je členem redakční rady českého časopisu pro teologii „Salve“. Překládá z češtiny. Autorsky se podílel na tvorbě několika desítek televizních pořadů „W drodze“. Na svém kontě má řadu vlastních knih, esejů, fejetonů, mezi nimi dvou knižních rozhovorů vydaných v češtině – společně s Jaroslavem Šubrtem rozhovoru s kardinálem Dominkem Dukou OP, který později vyšel i v polštině a ve španělštině (vydaného v Peru), a také rozhovoru s prof. Tomášem Halíkem. Řadu let vede v Lublinu nadaci „Přes hranice sv. Jacka Odrowąże“, která se věnuje ekumenickému dialogu s ostatními náboženstvími a kultivaci dialogu v polské společnosti. Společně s Univerzitou Marie Curie-Skłodowske v Lublinu řadu let uskutečňoval program „Překračovat hradby“ a s Univerzitou Adama Mickiewicze v Poznani cyklus setkání „Evropa, ale jaká?“. Vedl také seminář „Podnikání – kultura – náboženství“ pořádaný ve spolupráci s bankou PKO BP v Poznani a v rámci divadelních konfrontací v Lublinu stálý cyklus „Jak žít? – rozhovory s filozofy“. Spolupracuje s hnutím setkání mládeže „Lednica 2000“. Byl členem meziresortního týmu poradců premiéra Polské republiky pro záležitosti Polonie a Poláků žijících za hranicemi vlasti. Je členem Nadace svatého Vojtěcha – Adalberta. Mimo jiné je i čestným členem Společnosti pro církevní právo, laureátem „Zlatého lednického talentu“, držitelem cen „Amicus Libri“ a „Angelus“ jakožto osobnost mediální kultury.

Téměř tři desetiletí se účastní a organizuje různá setkání, debaty, přednášky, koncerty a výstavy s českými umělci, intelektuály a teology. Publicisticky je činný jak ve světských, tak církevních médiích. Aktivně se účastní polské veřejné debaty na společenská a náboženská témata. Je přítelem umělců, novinářů, lidí „nepokorných“.  Jak sám o sobě říká: Přátelí se s jednou polovinou lidstva – tou lepší. A kritizuje tu druhou, od které si zachovává dostatečný odstup. Pokud jde o polsko-české vztahy, je – jak tvrdí mnoho jeho známých – „člověkem – institucí“.

(Zdroj: MZV, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva