Papež podpoří Jižní Súdán zmítaný válkou. Zemi chce i nadále navštívit

Datum publikace21. 6. 2017, 14.15

V Súdánu probíhá od roku 2013 občanská válka, země upadá do zoufalství. Papež František stále doufá, že bude moci zemi osobně navštívit. Jelikož to však současné podmínky neumožňují, podpoří alespoň několik zdravotnických, vzdělávacích a zemědělských projektů v zemi. Pomoc nazvanou Papež pro Súdán představil na středeční tiskové konferenci předseda vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji kardinál Peter Kodwi Appiah Turkson.

Foto: Christine Olson / CC BY-ND

„Daleko od reflektorů se odehrává válka, která rozsévá oběti. Smrt a zoufalství sužují obyvatelstvo,“ řekl během středeční tiskové konference kardinál Turkson.

„Konflikt probíhá od roku 2013 a způsobil mimořádně vážnou humanitární krizi, kvůli níž více než polovina obyvatel, zhruba 7,3 milionů lidí, denně trpí hlady. Život tisíců lidí je v ohrožení bezprecedentní epidemií cholery. Milion a půl lidí bylo nuceno utéci ze svých vesnic a měst kvůli válce. V této zemi dochází k systematickým a všeobecným masakrům a krutostem, páchaným na civilním obyvatelstvu z etnických důvodů. Ženy a děti se denně stávají obětí násilí a zneužívání,“ popsal situaci v africké zemi kardinál.

Papež podle něj vícekrát vyjádřil touhu navštívit osobně sužovanou zemi a dát jí impuls k mírovému procesu. Stále „pevně doufá“, že se bude moci do Jižního Súdánu odebrat. Jelikož to však zatím neumožňuje tamější situace, chce být církev nablízku lidem skrze iniciativu „Papež pro Súdán“.

„Církev neuzavírá tuto tak zkoušenou zemi vůči naději: naopak vyzývá k odvážným rozhodnutím a k důvěře, že Boží Prozřetelnost dokáže uskutečnit to, co se v lidských očích zdá nereálné, nemožné,“ řekl Turkson.

Nová iniciativa podpoří činnost některých řeholních kongregací a mezinárodních organizací v zemi, například dvě nemocnice provozované sestrami komboniánkami. Řádové sestry zde poskytují pomoc navzdory válce: „Neopustíme nemocnici, dokud zde bude jen jeden jediný pacient,“ řekla k tomu sestra Laura Gemignani. Pomoc také poputuje na vzdělávací aktivity a umožní mladým lidem studovat učitelství pro první stupeň. V oblasti zemědělství podpoří papež projekt mezinárodní Caritas Internationalis, který má za cíl připravit 2500 rodin na soběstačnost v pěstování plodin a chovu dobytka.

(zdroj: SIR)

Autor článku: Ondřej Mléčka