Lupa
Obsah Obsah
Portál

Katolický týdeník: Vydat se k prameni - na Velehrad

Datum publikace28. 6. 2017, 16.17
TiskTisk

Začínají prázdniny – doba cestování a výletů. Rádi se vydáváme třeba do míst, kde pramení nějaká řeka. Obvykle to znamená výstup někam do hor, kde velice nenápadně často z více pramínků začíná to, co pak z údolí známe jako velikou řeku.

Foto: Vojtěch Pospíšil / Člověk a víra

Vzpomínám si na jeden prázdninový výlet se skupinou dětí k prameni Bečvy v Beskydech. Vybavuje se mi jejich radost z toho, že u pramene mohly být, i údiv nad tím, že po pár desítkách kilometrů se z tohoto malého pramínku stává díky dalším přítokům mohutná řeka, protékající mnoha městy a zavlažující širokou krajinu.

Pramínek se mění v řeku

Ještě dřív než se vydáme na prázdninové cesty za odpočinkem, máme možnost prožít Dny lidí dobré vůle a Národní cyrilometodějskou pouť na Velehradě. Pokud jste snad na tomto místě nebyli, určitě doporučuji se na velehradskou pouť někdy vydat. Osobně mám vždycky, když přijíždím na Velehrad, zvláštní pocit radosti, když zdálky vidím vysoké věže baziliky, spojený s hlubokým vědomím toho, že přijíždím k prameni.

Působení svatých Cyrila a Metoděje, které je s Velehradem po staletí spojováno, se stalo osvěžujícím pramenem křesťanské víry a kultury pro naši zemi. Ve své době to byl možná pramínek, který se dostával na povrch s mnohými obtížemi. Postupně byl ale posílen pramenem krve našich mučedníků sv. Václava, sv. Ludmily, sv. Vojtěcha a mnoha dalších. Z velehradského pramene se tak stala mohutná řeka, která protekla celou zemí a zavlažila její lid životodárnou vláhou křesťanství.

Podíváte-li se dnes do našich měst a vesnic, téměř nikde nechybí kostel nebo alespoň malá kaple. Na mnoha místech v přírodě či na vrcholcích kopců objevíte kříže, kapličky či boží muka připomínající radostnou zvěst evangelia, kterou před stovkami let přinesli svatí Cyril a Metoděj. Síla tohoto velehradského pramene však není v nich samotných, ale ve zdroji mnohem hlubším a nevyčerpatelném, kterým je sám Bůh. Aby lidé mohli ještě lépe čerpat z tohoto Božího pramene, neváhali věrozvěstové pracovat na překladu Písma a liturgických knih do staroslověnštiny.

Co kalí čistou vodu

Mohutnost řeky pramenící z poselství víry svatých Cyrila a Metoděje se v dějinách ukázala mnohokrát. V době nedávno minulé například při památné pouti v rámci jedenáctistého výročí úmrtí svatého Metoděje v roce 1985 nebo při první papežské návštěvě v roce 1990, kdy na Velehrad připutoval Jan Pavel II. A ukazuje se znovu a znovu při každé Národní pouti na začátku července. Byly a jsou to miliony lidí, kteří z velehradského pramene víry a kultury čerpají a rozdávají. Jak napsal Jan Pavel II. v poselství k pouti v roce 1985: „Svatí Cyril a Metoděj nás svým dílem učí, že všechny formy vzdělanosti, které směřují k dobru, pravdě a kráse, vyvěrají ze zjevení a ze světla Kristova evangelia, takže den ze dne se tyto hodnoty stále více rozvíjejí.“

Jak už to ale u velkých řek bývá, řeka není ve svém toku nejčistší. Je v ní i mnoho nepořádku, kterým jsme ji my lidé znečistili. V případě cyrilometodějské řeky víry je to náš špatný příklad a naše hříchy, jež kalí čistou vodu pramene a ona se pak mnohdy stává spíše odpuzující než přitažlivou. Přesto ale stále zůstává řekou, která přináší důležitou vláhu vyprahlým lidským duším.

Dojít si pro osvěžení

Velehradskou poutí otevíráme prázdniny, tolik očekávaný čas odpočinku, osvěžení a obnovy sil. Zřejmě už máte naplánovány termíny a cíle svých prázdninových cest. Když budete mít tu možnost, zkuste si při nich všímat pramenů. Ať už to budou prameny té tolik potřebné životodárné vody ukryté v lesích či vysokých horách, nebo ty skryté, ale neméně důležité prameny Boží milosti na Velehradě a dalších poutních místech, ve vesnických kostelíčcích či třeba na přednáškách Charismatické konference v Brně. Dojít si k dobrému prameni pro osvěžení totiž vždycky stojí za to. U pramene bývá voda nejčistší. Přeji vám pro prázdninové dny radost při hledání pramenů k osvěžení těla i duše.

(Autor úvahy: Martin David, světící biskup ostravsko-opavský)

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Ta nejkrásnější putování

Zeptali jsme se několika zkušených poutníků, jaká cesta byla pro ně ta nejkrásnější.

Největší duchovní obnova v Česku

I tak lze označit Katolickou charismatickou konferenci v Brně. Očekává se na ní sedm tisíc lidí, pro něž chystají organizátoři příležitost zažít vlastní duchovní restart.

Křesťan a státník Helmut Kohl

Dlouho mluvil, ale uměl i dlouho naslouchat. Nejednou mu už předpovídali konec, ale vládl šestnáct let. Byl umanutý myšlenkou, jak zabránit opakování války. Takový byl Helmut Kohl, který zemřel ve věku 87 let.

Noví kněží ze dvou konců republiky

Ve velehradské bazilice budou 5. července v půl deváté ráno koncelebrovat mši svatou novokněží moravské církevní provincie. Přinášíme příběhy některých „letošních“ novokněží. Poněkud netradičně jsme se vypravili mezi ty řeholní.

(Autor anonoce: Jiří Macháně, KT)

Soubory ke stažení

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou