Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Vatikán bojuje za nemocné dítě, zvažoval i udělení občanství

Datum publikace7. 7. 2017, 13.30
TiskTisk

Svatý stolec bojuje za desetiměsíčního Charlieho Garda, který se narodil se vzácným genetickým onemocněním. Evropský soud pro lidská práva minulý týden umožnil lékařům v londýnské nemocnici jeho odpojení od dýchacích přístrojů, které by vedlo k udušení v hluboké sedaci. Život nemocného dítěte podpořil papež František, vatikánská nemocnice Bambino Gesù také nabídla Charliemu péči. Na diplomatické rovině se též zvažovalo udělení vatikánského občanství malému pacientovi.

Ilustrační foto

„Bránit lidský život, zejména je-li zasažený nemocí, je naše povinnost lásky, kterou Bůh svěřuje nám všem,“ zveřejnil papež František na sociální síti Twitter minulý týden. Reagoval tak nepřímo na případ desetiměsíčního Charlieho Garda, nemocného poruchou způsobující postupné ochabování svalstva a poškození mozku. Evropský soud pro lidská práva minulý týden umožnil lékařům v nemocnici jeho odpojení od dýchacích přístrojů a smrt udušením. Rodičům nebyla umožněna experimentální léčba v USA, na kterou vybrali peníze, s odůvodněním, že by nebyla účinná.

„Svatý otec sleduje s pohnutím kauzu malého chlapce Charlieho Garda a soucítí s jeho rodiči. Modlí se za ně a doufá, že jejich touha doprovázet a pečovat o jejich dítě až do konce bude respektována,“ dodal vatikánský mluvčí Greg Burke.

Vatikánská diplomacie nyní zkouší veškeré možnosti k záchraně dítěte, kterému nabídla péči nemocnice Bambino Gesù v Římě vlastněná Svatým stolcem. Úsilí potvrdil i státní sekretář kardinál Pietro Parolin. „Uděláme vše, co je v našich silách“ pro „překonání právních překážek“, řekl podle deníku Vatican Insider. Překážky jsou podle něj způsobené tím, že rodiče nemohou převézt dítě z Velké Británie bez souhlasu tamějších autorit.

Vatikán tento týden také zvažoval udělení občanství pro malého Charlieho, avšak tato možnost by nevyřešila právní problémy.

Úřady totiž převoz dítěte povolí pouze tehdy, pokud by vatikánská nemocnice podpořila dosavadní lékařský postup z Británie, tedy pokud by byla ochotná odpojit dítě od dýchacího přístroje. „Tuto možnost však nemůžeme přijmout,“ uvedla ředitelka nemocnice Mariella Enocová. „Italské ministerstvo zahraničí dostalo tutéž odpověď jako my. Tedy že mohou převézt dítě pouze tehdy, když se budeme řídit uvedeným postupem, tzn. nijak dítě neléčit a odpojit jej. Je jasné, že jsme takový postup odmítli,“ dodala Enocová.

Uvedla také, že odborníci z římské nemocnice Bambino Gesù jsou v kontaktu se svými kolegy z USA, s nimiž probírají možnosti experimentální léčby. Také jsou ve spojení s rodiči dítěte.

Svatý stolec tedy dále bojuje za život dítěte. „Je strašné, že soudy rozhodují o životě člověka,“ komentoval případ předseda Papežské akademie pro život Mons. Vicenzo Paglia.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou