Papež František: Poselství encykliky Laudato Sì se musí stát praxí

Datum publikace13. 7. 2017, 12.00

Papež František podpořil kampaň, jejímž cílem je mobilizovat nejméně 1 milion věřících tak, aby poselství encykliky Laudato Sì - O péči o společný domov vtělili do svých každodenních aktivit. Kampaň byla iniciována při příležitosti druhého výročí zveřejnění encykliky, jejímž hlavním tématem je ochrana životního prostředí ve vazbě na zdravý rozvoj společnosti a duchovního života.

Kampaň organizovaná Globálním katolickým klimatickým hnutím se obrací na všechny, kteří byli osloveni poselstvím encykliky Laudato Sì. Kampaň vyzývá k přijetí závazku ve smyslu pravidelné „modlitby za stvoření, oproštění života od zbytečných věcí a aktivit na ochranu našeho společného domova“.

Kampaň doposavad obdržela podporu ze stran představitelů církve po celém světě včetně kardinálů Turksona, Tagleho, Ribata, Cupicha a Marxe. Svojí podporu vyjádřili hlavní lídři v oblasti ochrany životního prostředí.

Jsme vděční za podporu kampaně ze strany papeže Františka. Vzhledem k potenciálu církve, kterou tvoří 1,2 miliardy katolíků po celém světě, hrajeme důležitou roli ve zvládání klimatických změn a vůbec ekologické krize. Papež František už dříve proměnil debatu o klimatických změnách, a proto bychom chtěli vtělit učení církve do životní praxe a tím odpovědět na naléhavou výzvu k politickému řešení a změně životního stylu jak je obsaženo v encyklice,“ řekl výkonný ředitel Globálního katolického klimatického hnutí Tomás Insua.

Podpora Svatého otce je v souladu se současnými katolickými aktivitami na ochranu klimatu: papež František požádal německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby otevřela téma Pařížské dohody na summitu G20, několik katolických organizací nedávno opustilo využívání fosilních paliv, Globální katolické klimatické hnutí se připojilo k výzvě dalších křesťanských skupin před summitem G7, aby vlády začaly urychleně jednat v oblasti ochrany klimatu a v nejvýznamnějším přírodovědném magazínu Nature byl publikován dopis vědců, politiků a náboženských představitelů o naléhavosti řešení klimatické změny.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva