Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

I léto je čas, kdy má církev co nabídnout

Datum publikace18. 7. 2017, 14.45
TiskTisk

Letní období láká lidi k dovoleným, děti si užívají prázdnin a duchovní život má v tomto čase některá svá specifika. Jak si dopřát duchovní i tělesný odpočinek? Lze to spojit dohromady? Myslíme si, že ano. Máme k tomu několik rad a tipů.

Ilustrační foto: Zdeněk Poruba / Člověk a víra

Jelikož je opakování matka ...

Připomínáme, že i letos můžete při svých toulkách po ČR využít on line aplikaci k vyhledávání římskokatolických bohoslužeb na území celé republiky.

Upozorňujeme na existenci nové verze webu cirkevnituristika.cz. Stránky jsou nově dostupné pro uživatele všech mobilních zařízení a nabízejí rychlé vyhledávání podle zvolených kategorií. Můžete zde rovněž zajistit rezervaci či si sestavit plán cesty. Nechybí ani kalendárium poutí, kde naleznete na dvě stovky záznamů. Změn k lepšímu je zkrátka mnoho. Postupně zde přibývají i informace z oblasti tzv. klášterní turistiky.

Specifickou oblast, kterou je život klášterů, pak mapuje zajímavý školní projekt Klášterní stezky; také zde nechybí např. přehled akcí pořádaných v zapojených klášterech. Tyto webové stránky nabízejí informace o vybraných klášterech v České republice. Kláštery jsou stále více objevovanou skupinou památek, která láká nejen zájemce o kulturu, ale i obdivovatele technických či přírodních památek. Proto stránky poskytují jednoduchý rozcestník k dalším informacím.

Takřka zázraky na severu

O životě v těchto oblastech naší vlasti se mnozí z nás dozvídají jen prostřednictvím televize, např. díky filmu Alois Nebel či některým epizodám sitcomu Comeback. Jaká je ale skutečná realita na severu Moravy a Slezska? Tvrdý kraj s tvrdými lidmi? Obrázek může být mnohem barvitější. Vydejme se z Rychleb na Osoblažsko.

Rychlebské hory jsou od nepaměti spojeny s olomouckými biskupy a arcibiskupy či internovanými řádovými sestrami. Jak se to projevuje dnes? O oblasti jste možná slyšeli v souvislosti se zatopenými žulovými lomy; je jich tu hodně a mnohé z nich lze využít ke koupání. Jeden z nich nese i příznačný název: Arcibiskupský.

V poslední době sem do tohoto výběžku obklopeného polskou hranicí (váže se k tomu zajímavá vzdálená i méně vzdálená historie, ale o tom třeba až jindy ...) míří především milovníci horských kol různého ražení; parta zapálených nadšenců zde totiž již několik let buduje Rychlebské stezky. Díky církevním restitucím se na rozvoji těchto pěšinek pro jízdu v terénu nyní podílí i olomoucké arcibiskupství, které zde získalo část lesů a umožňuje další budování již tak bohaté sítě těchto zvláštních cest. A abyste věděli, jak to vypadá např. na trailu Biskupský, podívejte se na nové video, kterým byla zahájena letošní letní sezona. Houževnatost a vůle prostě přináší evropskou proslulost, tehdy při lámání žuly a dnes při budování stezek vycházejících ze starých loveckých chodníků.

V okolí stezek je několik kostelů, kam můžete zajít na bohoslužbu; v sobotu odpoledne do Černé Vody a v neděli např. do Žulové či Staré Červené Vody (viz info o vyhledávání bohoslužeb).

Po Rychlebských stezkách v Černé Vodě se můžete rychle přehoupnout přes jeden hřeben a ocitnout se na cestě směrem k Bílé Vodě. V tomto městysu si lze připomenout něco, co chtěl komunistický režim dobře utajit, a i proto umístil internační tábor pro řeholní sestry právě sem... Dnes zde naleznete Muzeum internace, izolace a integrace či piaristickou kolej, která tu působí jaksi nepatřičně. Tento severní cíp naší země je známý i díky výrobě hostií, unichipsů či lázeňských oplatek; působí tu totiž charitní Unita. Pokud se rozhodnete vydat až sem, udělejte si při cestě zpět ještě procházku k malému poutnímu místu v Travné, kde je kaple Panny Marie Salettské se studánkou či zavítejte na výstavu do kapličky v Zálesí.  

Při cestě na Osoblažsko budete pravděpodobně míjet další místo, kde se toho jen za posledních sto let stalo opravdu hodně ... Zlaté Hory. Žulu zde střídají zlaté žíly, ale o tom si lépe přečtete v bedekrech či na internetu.

Nás bude zajímat Maria Hilf. Poutní místo nad městem, kde Panna Maria pomáhá ve smíření Čechů a Němců. Putovalo se sem prosit k Panně Mari Pomocné odedávna, ale i zde měla komunistická moc jiné plány. Roku 1955 zde byly zakázány poutě a místo následně devastací pustlo. V roce 1973 bylo to, co zbylo, vyhozeno do vzduchu, duchovní odkaz místa nemělo připomínat nic ... K životu se místo probouzelo až po roce 1989 a dnes zde můžete zavítat do poutního areálu navrženého architektem Tomášem Černouškem. Zvláště doporučujeme k návštěvě nastávajícím maminkám, nebo těm, kteří stojí před zásadními životními rozhodnutími.

Je toho ještě hodně co říct, takže se těšte na pokračování příště ...

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou