Přes 500 dětí v řezenské škole zažilo násilí

Datum publikace20. 7. 2017, 11.45

Přes 500 dětí zakusilo v letech 1945-1992 v řezenské škole a sboru Regensburger Domspatzen fyzické nebo psychické násilí. 67 dětí pak zažilo násilí se sexuálním pozadím. V závěrečné zprávě to uvádí právník Ulrich Weber, kterého požádala tamější diecéze o prošetření případu.

Foto: Řezno; autor Reisender1701 / CC BY-SA 2.0

Právníka Webera požádala diecéze jako nezávislého odborníka v roce 2015, aby vyšetřil podezření. Řezenský sbor patří k nejstarším na světě a funguje již přes tisíc let. Instituce Regensburer Domspatzen zahrnuje sbor, školu a internát.

„Jsem rád, že všechno bylo vyneseno na povrch. (…) Církev požádala o toto vyšetřování a řezenskému biskupovi Rudolfu Voderholzerovi patří uznání, že měl tu odvahu,“ komentoval zprávu přední odborník na problematiku sexuálního zneužívání, ředitel Institutu psychologie na Papežské gregoriánské univerzitě Hans Zollner. Jeho slova potvrdila i jedna z obětí, Peter Schmitt, který po zveřejnění zprávy zakusil „enormní úlevu“.

Ve více než čtyřsetstránkové závěrečné zprávě Weber uvedl, že v letech 1953-1992 zažila zhruba třetina členů sboru a školy nějakou formu násilí, mimo jiné bití, tělesné tresty nebo odpírání jídla. 67 dětí pak zakusilo násilí se sexuálním pozadím. Za „velmi pravděpodobné“ viníky označila zpráva 49 zaměstnanců instituce (9 z nich mělo páchat sexuální násilí). V necelé padesátce viníků byl i například ředitel internátu nebo ředitel průpravné školy.

Ačkoliv se většina činů stala ve škole ve vedlejší vesnici, vyšetřovatelé dávají díl zodpovědnosti také Georgovi Ratzingerovi (starší bratr Benedika XVI.), který vedl v letech 1963-1992 řezenský chrámový sbor. Ten se měl o některých násilných činech dozvědět, avšak nevěnovat jim patřičnou pozornost a dostatečně proti nim nezakročit. Podotýkají však, že Ratzinger nevěděl o sexuální povaze činů.

Když vyšly před sedmi lety první činy najevo, Ratzinger se veřejně omluvil za svou nevšímavost. „Kdybych věděl o přílišném násilí, něco bych udělal. Omlouvám se obětem,“ řekl tehdy. Dodal také, že během prvních let působení dal někdy facku nebo vytahal studenta za ucho.

Jak také zpráva uvádí, v současnosti jsou systémově slabá místa v Domspatzen vyřešena, včetně pedagogických postupů a preventivních opatření. „Je zde vůči této otázce vysoká pozornost,“ tvrdí studie.

Ulrich Weber vyjádřil přání, aby jeho zpráva přispěla k pokoji obětí. Diecéze jim přiznala odškodnění od 5 tisíc do 20 tisíc euro (130.000 - 520.000 Kč). Místní biskup se také postupně s oběťmi osobně setkává.

(zdroj: Radio Vaticana, KNA, Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka