Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Je škaredě. Co takhle vyrazit na výstavu?

Datum publikace24. 7. 2017, 14.45
TiskTisk

Předpověď počasí pro tyto dny dává tušit, že letních dní si asi moc neužijeme. Co dělat? Máme radu, neboť i v takových případech má církev co nabídnout. Milujete-li historii a umění, nebo prostě jen nevěříte výrobcům outdoorového vybavení, kteří tvrdí, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, vydejte se do muzea či galerie.

Foto: CC BY-ND 2.0 Gonzalo Diaz Fornaro

Vždyť je přeci pondělí, a to mají mnohá muzea/galerie zavřeno, namítnete možná … Ano, ale je dobré se na úterý dopředu připravit, souhlasíte? Máme zažito, že muzea či galerie často zřizuje město, kraj či stát. Dnes už je to naštěstí složitější a roli v tom hraje i římskokatolická církev; napříč naší republikou totiž naleznete nemálo muzeií a galerií, které jsou buď zřizovány církví, fungují díky kooperaci církve s dalším subjektem či jsou zřizovány soukromými nebo veřejnoprávními institucemi. Pojďme si je představit.

Menší muzea a galerie

Barokní unikát v Žirči

Domov svatého Josefa v Žirči na Trutnovsku o víkendu otevřel první část expozice o historii zdejšíhobarokního areálu. Její součástí je jediný dochovaný jezuitský betlém v České republice z 18. století. Expozice je v kostele svaté Anny a do dvou až tří let by měla být rozšířena i do prostor sousední kočárovny a ukázat celou historii žireckého areálu i panství.

Více na webu České noviny.

Farní muzeum Kondrac

Farní muzeum v Kondraci, vesničce na Benešovsku, bylo vytvořeno v budově bývalé fary a pěkně ukazuje život faráře na své faře na přelomu 19. a 20. století. V zásadě se jedná o jediné muzeum svého druhu u nás.

Podrobnosti a aktuální nabídku hledejte na http://www.farnimuzeum.cz/aktuality/aktuality.php.

Muzeum na faře v Křenově

V Křenově na Svitavsku naleznete faru, která díky soukromé iniciativě umožňuje taktéž nahlédnout do života faráře. Můžete se zde mj. setkat se zajímavými nástěnnými malbami v čínském salonku. O jejich původu nejsou přesné informace, takže tady můžee narazit i na jedno tajemství.

Podrobnosti k návštěvě tohoto barokního objektu hledejte zde: http://www.farakrenov.cz/. Jak vidno z fotografií na webu, pohodlně se sem dostanete i na kolech.

Farní muzeum Zábřeh

Z Čech míříme na Moravu, a to do města, kterému sice zjevně vládne Eskymo Welz (alespoň se to zdá dle toho, kdo vás přivítá na místním nádraží), ale my jsme tu kvůli něčemu jinému. Díky aktivní práci farnosti a zdejšího děkanství tu ve věžích kostelů sv. Bartoloměje a sv. Barbory mají své muzeum. Je především věnováno zvonům, ale nejen jim.

Podrobnosti na http://rkfzabreh.rps.cz/muzeum.html.

I další muzea v ČR sídlí v budovách bývalých škol či farských škol. Expozice muzeálního typu mají i mnohé chrámy v ČR.

Muzea věnovaná významným osobnostem

Muzeum Štěpána Trochty ve Francově Lhotě

V rodném domě kardinála Trochty naleznete od roku 2015 expozici zaměřenou an představení života a odkazu této osobnosti spjaté nejen s Valašskem, ale i Litoměřicemi a Prahou. Expozice je volně členěna podle jeho biskupského hesla na oddíly Práce – oběť – láska.

Více na http://www.farnost-francovalhota.cz/.

Svatojánské muzeum  Nepomuk

Muzeum věnované se může pochlubit zajímavou sbírkou uměleckých děl a devocionálií z období 18. – 20. století, dokládajících rozmanitost a bohatost svatojánského kultu. Expozice Svatojánského muzea je rozdělena do čtyř místností – dle čtyř hlavních témat, kterým se muzeum věnuje.

Zajímavostí je, že tato instituce má vlastní badatelnu, takže 'na své si' v rámci prezenčního studia přijdou i historici či batalé.

http://www.sjmn.cz/

Historická sídla biskupů a arcibiskupů

V českém kontextu poměrně ojedinělý soubor objektů určených k bydlení a reprezentaci představitelů církve můžete vidět na olomouckých ulicích Wurmově a Křížkovského. Objekty se postupně opravují a mnohé z nich slouží studijním, charitativním či církevně-správním účelům. Více jsme se tomuto fenoménu věnovali na webu sluzbaverejnosti.cz. Soubor kanovnických residencí můžete vidět i na pražském hradčanském náměstí.

Na prohlídky turistů je nyní připraveno olomoucké arcibiskupství, které nabízí prohlídky arcibiskupského paláce v Olomouci a prohlídky arcibiskupského zámku v Kroměříži. Více na http://www.arcibiskupskypalac.cz/cs/https://www.zamek-kromeriz.cz/cs.

Své prohlídkové okruhy samozřejmě mají i mnohé kláštery a při různých příležitostech se brány (arci) biskupských residencí otvírají i veřejnosti. Na tomto místě např. ještě zmiňme muzeum v Milevském klášteře, které je otevřeno od roku 2015.

(Arci) diecézní muzea

Diecézní muzeum Brno

Jedná se o muzeum a informační centrum, které je na brněnském Petrově zřízeno zdejším biskupstvím. Můžete se sem zajít podívat na Madonu z Veveří.

Podrobnosti na https://www.dieceznimuzeum.cz/.

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Muzeum plné špičkového umění a současné architektury naleznete hned naproti olomoucké katedrále sv. Václava. V budovách na zdejším Václavském náměstí naleznete jednak stálou expozici umění od gotiky po 19. století, ale můžete sem zavítat i na krátkodobé tematické výstavy, kterými je zdejší muzeum spolu s arcibiskupským kočárem a tzv. Šternberskou madonou proslulé. Více opět naleznete na webu sluzbaverejnosti.cz.

Až do září můžete do Olomouce zajet na aktuální oceňovanou výstavu V oplatce jsi všecek tajně. Nikde jinde u nás takto neuvidíte. Pokud to na Hanou nestihnete, nezoufejte; výstava se potom vydá do Plzně a na Strahov.

Pro úplnost dodejme, že olomoucké muzeum je propojeno i se svou pobočkou a zámkem v Kroměříži. O tomto propojení jsme také již samostatně informovali.

Galerie a muzeum litoměřické diecéze v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích

Na podobném principu jako v Olomouci funguje od roku 1995 i galerie s díly ze sbírek litoměřických biskupů na západě Čech.

Podrobnosti hledejte na internetových stránkách Severočeské galerie.

Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, Západočeské muzeum v Plzni

Ještě malinko jiným modelme spolupráce církve, úřadů a odborných garantů se setkáte v Plzni. Zdejší bývalý františkánský klášter v centru města totiž skýtá přístřeší nejen lidem, ale i uměleckým skvostům. Můžete si sem přijít obdivovat gotickou architekturu a zajímavé artefakty sakrálního umění, to vše i bezbariérově.

Podrobnosti na webu Západočeského muzea.  

Strahovská obrazárna

O monžosti vidět hodnotná umělecká díla jsou Pražané i turisté již poměrně dobře informováni. Možná vám ale uniklo, že zde byla letos otevřena nová expozice: Klenotnice Strahovského kláštera.

Více na webu kláštera.

I další kláštery mají své obrazárny přístupné veřejnosti; zde je však nová a samostatná expozice.

Výlet za hranice

Při svých toulkách Evropou možná dorazíte i do Kolína nad Rýnem. Pokud zde budete, jistě zavítáte do zdejšího Dómu, ale nezapomeňte i na místní arcidiecézní muzeum zvané Kolumba. Podobně jako v Olomouci se jedná o kombinaci špičkové architektury (budovu navrhl Švýcar Pether Zumthor, skromná star současného stavitelství) a umění, avšak místní kurátoři zde kladou větší důraz na prolínání starého a nového umění. A jsou tu i dvě české stopy. Jaké? To neprozradíme, rozjeďte se sem.

Zapomněli jsme na něco? Napište nám, děkujeme!

A co zítra? Jdeme na jedno ...

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou