Katolický týdeník: Diskuse o Amoris laetitia

Datum publikace25. 7. 2017, 15.05

Několik kardinálů vyjádřilo „pochybnosti“ stran výkladuapoštolské exhortace Amoris laetitia. Francouzská biblistka a nositelka teologické Ratzingerovy ceny, Anne-Marie Pelletierová, se snaží osvětlit diskusi ve světle evangelia.

Foto: Marek Novák / Člověk a víra

Opět se ukazuje, že stále platí přísloví, že pro strom nevidíme les. Čtyři kardinálové žádají papeže, aby lépe objasnil text Amoris laetitia, vycházející ze dvou synod o rodině. Tato protestní epizoda se jeví jako dobrá příležitost, abychom si uvědomili, nakolik je zde slovo papeže „lekcí evangelia“ – včetně toho okamžitého důsledku, že mnohé lidi rozrušuje, a někoho vede až k podezíravé otázce, zda je papež ještě katolíkem nebo aspoň křesťanem... Opovážlivé podezření je však hodno zájmu, protože nás nutí si připomenout, že celým evangeliem se line otázka, zda Ježíš tím, co říká, nezrazuje Mojžíšův zákon. Víme, že názor těch, kteří si myslí, že zrazuje, nakonec převážil a vedl až k rozsudku smrti nad ním.

Ať papež odpoví jasně

V diskusi, kterou Amoris laetitia vzbuzuje, je stále a znovu prubířským kamenem otázka rozvedených a nově sezdaných. Papež ji pozorně zasadil do širších souvislostí manželského a rodinného života. Ale jako by to nestačilo. Tento text o více než dvou stech stranách se stal předmětem až posedlosti touto dílčí oblastí (mají mít znovusezdaní právo účasti na eucharistii?; jsou povinni – elegantně vyjádřeno - nežít manželským životem?; atd.). Není snad osmá kapitola „Provázet, rozlišovat a integrovat slabost“, která se věnuje tomuto problému, popřením tradice? – ptají se kritici. Nestírá hranici mezi dobrem a zlem, neponechává nás ve vzduchoprázdnu, nevnáší do morálního úsudku zmatek? A dodávají: zbavme se dohadů, které budí myšlenka tohoto „rozlišování“. Ať papež odpoví na náš seznam otázek „ano“ či „ne“, aby pastýři mohli připomínat zákon církve, aniž by se ztráceli v peripetiích a výmolech života partnerských dvojic. Konec konců, neříkal nám sám Ježíš „ať je vaše slovo ano ano a ne ne“?

Cesty přímé i klikaté

Ano..., jenže když se podíváme pozorněji, toto slovo evangelia o „ano“ a „ne“ je řečeno v souvislosti s přísahou: odsuzuje pokřivenost člověka, který používá Boha, aby zakryl svůj zlý úmysl. Ježíšův výrok nemá nic společného s přísností - v obou významech tohoto slova – jakou by měla být „přísnost“ církve při posuzování obtíží manželských životů vyvolaných hříchem, který pronásleduje naše vzájemné vztahy. Pokud čtenář bude pokračovat ve čtení Matoušova evangelia, narazí dále na malé podobenství o dvou synech. V něm Ježíš učí, že syn, který nejprve řekl „ne“, ale ve skutečnosti pak udělá, oč je žádán, je hodnocen výše než ten, který odpoví „ano“, ale neučiní tak!

Rozhodně Boží slovo věci komplikuje. Ba dokonce je to jedna z jeho funkcí, a to životně důležitých. I když čekáme opak (!), protože se do nás otiskuje dnešní doba, která má v oblibě černobílé uvažování, jež nás usadí na stranu „pro“ nebo „proti“. V době, v níž je okolní svět rozkolísán, nezadržitelně roste potřeba neochvějných pravd, jak se říká. Neměla by tedy být dobrá křesťanská morálka celá věnována oslavě přímých životů a odsuzovat ty, které se klikatí, a to na základě několika jasných, jednoduchých principů, které nepřipustí žádnou debatu, žádné otazníky?

(více v aktuálním KT)

Autorka: Anne-Marie Pelletierová

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Kněží vyráží na dovolenou

Setkat se s biskupem na pláži? Potkat svého zpovědníka s rybářskými pruty u řeky? V létě nic nemožného. I biskupové a kněží potřebují během letních dovolených načerpat síly pro své poslání.

Život je poutí k horizontu

Když se člověk zamyslí nad tématem putování, dříve či později musí narazit na jasnou paralelu s lidským životem. Jestliže je totiž putování pohybem z bodu A do bodu B, pak stejně se dá popsat i lidský život.

Rozhovor: Olbram Zoubek

Jeho sochy zná většina znás. Nedávno ji vytvořil i knězi Josefu Toufarovi. Sochař Olbram Zoubek zemřel před prázdninami ve věku 91 let. Krátce předtím ještě stihl dát KT rozhovor.

Umění odpočívat

Co všechno nám může pomoci „odpočinout si“? Přinášíme několik tipů.

Autor recenze: Tomáš Kutil, KT

Autor článku: František Jemelka