Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež František: Dítě má právo na rodinu s otcem i matkou

Datum publikace26. 7. 2017, 12.00
TiskTisk

Potřebuje dítě otce i matku? V poslední době se vedou diskuze o alternativních modelech lidského soužití. Co o tomto tématu říká papež František? A jak pozici církve vysvětluje?

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Muž a žena jsou rozdílní a vzájemně se doplňují. Právě tato rozdílnost je základem rodiny, kde se dítě učí poznávat své dary i dary druhého: citově dozrává ve vztahu a v konfrontování s mužstvím a ženstvím. Taková je pozice papeže Františka, o níž průběžně hovoří ve svých dokumentech. Ucelenější pojetí představil například při konferenci o mužích a ženách ve druhém roce svého pontifikátu.

„Děti mají právo vyrůstat v rodině, s tatínkem a maminkou, jimž je dána schopnost vytvářet vhodné prostředí k rozvoji dítěte a jeho citovému dozrávání,“ uvedl papež František během Mezinárodní konference o komplementaritě muže a ženy v listopadu 2014. V dokumentu Evangelii gaudium dodal, že v rodině se člověk učí respektovat odlišnost druhých a osvojuje si příslušnost k druhým. „Dítě dozrává ve vztahu, v konfrontaci s tím, co je mužství a ženství otce či matky, a tím se připravuje jeho citová zralost,“ vysvětlil František při jiné příležitosti. Je proto třeba „zdůraznit právo dětí vyrůstat v rodině, s otcem a matkou,“ dodal.

Manželství podle papeže představuje pro společnost velký přínos, který „přesahuje pouhou rovinu emotivity a potřeb vlastních páru“.

Rozdílnost a vzájemné doplňování se muže a ženy jsou zde proto, aby vytvářely harmonii. „To je klíčové slovo: harmonie,“ řekl papež. Dary jednoho mohou obohatit druhého, a zase druhý může doplnit to, co prvnímu schází. Tyto principy jsou do muže a ženy vepsány již od stvoření.

V současnosti je rodina a manželství v krizi. V „kultuře provizoria“ se stále více lidí zříká manželství. Podle Františka se „revoluce v chování a morálce“ často zaštiťovala vlajkou svobody, avšak ve skutečnosti duchovně i materiálně ničila nesčetné osoby, především ty nejzranitelnější. Současná krize zasahuje nejvíce ženy, děti a staré lidi.

Krize manželství vedla ke krizi „lidské ekologie“: Jestliže si lidé nyní více uvědomují špatný stav životního prostředí, měli by také uznat i krizi společenského prostředí.

Papež při konferenci o mužích a ženách také varoval před „pastí ideologických pojetí rodiny“. „Rodina je antropologická skutečnost (tj. patřící k člověku jako takovému – pozn. red.), a v důsledku toho sociální, kulturní apod. Nemůžeme rodinu nazývat ideologickými pojmy, které mají sílu v určitý moment dějin, ale pak upadají. Není možné dnes hovořit o konzervativní rodině a progresivní rodině. Rodina je rodina a má sílu sama v sobě,“ řekl také papež.

Celý text konference je k dispozici na stránkách Vatikánu. Obsáhleji se tématu věnuje také encyklika Amoris laetitia, která je k dispozici v nakladatelství Paulínky i ke stažení zdarma v elektronickém formátu.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou