Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Shořel dřevěný kostel v Gutech u Třince. Památka ze 16. století je zničena

Datum publikace2. 8. 2017, 10.39
TiskTisk

(AKTUALIZOVÁNO V 14.00) Vzácný dřevěný kostel Božího Těla v Gutech u Třince podlehl v noci z úterý 1. na středu 2. srpna ničivému požáru. Po úterní půlnoci u požáru zasahovalo deset jednotek hasičů. Významná historická památka byla prakticky zničena, hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje.

Foto: Archiv Biskupství ostravsko-opavského

'Operační středisko hasičů bylo o požáru kostela informováno krátce po úterní půlnoci. Do Gutů ihned vyjely - tedy už ve středu 2. 8. 2017 - tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Třinec, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh, společně s nimi sedm jednotek dobrovolných hasičů – Třinec-Guty, Jablunkov, Návsí, Bystřice, Hnojník, Řeka a Dobratice,' uvedl tiskový mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Při jejich příjezdu již kostel silně hořel. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty. O požáru byla informována starostka Třince Věra Palkovská. Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla před několika lety (2012-2014) rekonstrukcí za 4,3 milionů korun.

Počátky kostela spadají do poloviny 16. století, o čemž svědčí i letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon datovaný rokem 1565. V roce 1781 byla původně samostatně stojící masivní zvonice spojena s kostelní lodí. Až do roku 1882 sloužil hřbitov u kostela k pohřbům katolíků i evangelíků. Z nejstaršího období se v interiéru zachoval fragment oltáře, umístěný na zpovědnici. Výmalba i české nápisy na kruchtě představují vzácný doklad chrámové dekorace z období třicetileté války. Památkami na rekatolizaci Těšínska jsou dřevěné desky s vyobrazením Panny Marie a sv. Jana Evangelisty umístěné ve vítězném oblouku kostela.

V letech 2011–2012 proběhla rekonstrukce především střechy a krovu. Na věž byl osazen nový kříž. Areál hřbitova dostal nové dřevěné oplocení atp.

V roce 2002 zničil požár v Ostravě-Hrabové stejně vzácný renesanční kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Symbol ostravské městské části byl znovu postaven jako věrná kopie původní stavby. Obnova chrámu byla dokončena roku 2004. I v případě kostela v Třinci se očekává jeho obnovení, situaci budeme sledovat.

Více informaci naleznete na webu diecéze, tamtéž naleznete i podrobnou fotogalerii.

(Zdroj: Pavel Siuda, tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského)

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou