Ke stvoření se chovejme s úctou a zodpovědností, připomněl papež

Datum publikace30. 8. 2017, 14.00

Papež František dnes v závěru generální audience připomněl blížící se Světový den modliteb za péči o stvoření. Dále řekl, že k tomuto dni připravil poselství společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a vyzval všechny, aby se ke stvoření chovali s úctou a zodpovědností.

V pátek 1. září budeme slavit Světový den modliteb za péči o stvoření. Při této příležitosti jsem se svým milým bratrem Bartolomějem, ekumenickým patriarchou Konstantinopole, připravil poselství, ve kterém vybízíme k úctyplnému a zodpovědnému vztahu vůči veškerému stvoření. Dále také apelujeme na všechny, kteří zastávají vlivné pozice, aby naslouchali křiku Země a křiku chudých, kteří nejvíce trpí ekologickou nerovnováhou,“ prohlásil František.

Svatý otec ustanovil 1. září jako Světový den modliteb za péči o stvoření v roce 2015. Pravoslavná církev si připomíná tento den už od roku 1989.

V dopise z roku 2015, ve kterém papež František oficiálně vyhlásil Světový den modliteb za péči o stvoření, se uvádí: „Při této příležitosti chceme nabídnout‚ jednotlivým věřícím i celým společenstvím vzácnou příležitost k obnově osobního rozhodnutí být strážci stvoření, pozvedat k Bohu svůj dík za nádherné dílo, které On svěřil do naší péče, a prosit ho o pomoc při ochraně stvoření a o jeho milosrdenství ke hříchům spáchaným proti světu, v němž žijeme.“

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. je známý svojí podporou ekologického hnutí a někdy se mu přezdívá „zelený patriarcha“. V těchto dnech zazněl ve veřejném prostoru jeho hlas v souvislosti s ničivým hurikánem Harvey. Ve svém poselství vyjádřil hlubokou soustrast s pozůstalými a obětmi této tragédie a uvedl, že nastal „čas reflektovat hrozivou moc přírody a naší zodpovědnost“.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, SIR)

Autor článku: Tomáš Tetiva