Katolický týdeník: Kněží v Ugandě i díky Čechům

Datum publikace1. 9. 2017, 15.12

Díky podpoře českých dárců zapojených do programu pražské arcidiecézní charity Adopce na dálku byli v sobotu 19. srpna v africké Ugandě vysvěceni dva kněží a čtyři jáhni.

Foto: Bernadeta Pavlíková

Máme velkou radost! Děkujeme Bohu, že se to povedlo. Jsme moc rádi, že jsme Bonniface mohli podporovat,“ říká jedna z dárkyň, Felicitas Špačková z Brna. Když před šesti lety hledala, koho by v rámci projektu Adopce na dálku podpořila, budoucího kněze Bonniface Muziru si vybrala zcela záměrně – aby tak podpořila víru v této africké zemi.

V případě druhého novokněze Alexe Kimpiho šlo naopak o náhodu. „Jeho čeští podporovatelé mu pomáhali už od střední školy a pokračovali v tom i poté, co se rozhodl pro kněžskou dráhu,“ vysvětluje Jarmila Lomozová z pražské arcidiecézní Charity (ACHP). A dodává, že nyní ACHP podporuje kromě Ugandy ještě několik bohoslovců v Indii.

Obřadu kněžského svěcení se přímo na místě účastnila vedoucí mise Adopce na dálku v Ugandě Bernadeta Pavlíková a přiznává, že událost na ni udělala velký dojem. „Jediné, co mohu říct, je to, že mě to svěcení neskutečně povzbudilo ve víře. Ta radost, s jakou novokněží a jáhni vycházeli z kostela, byla opravdu dechberoucí. Připomnělo mi to trochu atmosféru svatby: všude úsměvy od ucha k uchu. Když jsem se jednoho z kněží zeptala na jeho pocity, řekl mi jen: ‚Jsem šťastný, moc šťastný.‘ Dav rodinných příslušníků a přátel byl tak veliký, že jsme si na gratulace museli vystát dlouhou frontu,“ říká Bernadeta Pavlíková.

Na místě zaznamenala i několik zvláštností v prožívání víry ugandskými křesťany. „Pro diecézi to byla velká událost, katedrála byla úplně plná a spousta lidí musela sedět venku. V Ugandě lidé věří, že když při nějaké velké slavnosti začne pršet, je to požehnání od Boha. Proto když ke konci mše začalo z ničeho nic pršet, dobrá nálada ještě více narostla. Ačkoliv bohoslužba trvala téměř pět hodin, vůbec jsem si ten čas neuvědomovala.“

Autor této části anonce: Jiří Prinz

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Pietro Parolin jednal v Rusku

Druhý muž Vatikánu Pietro Parolin se v Rusku setkal s patriarchou Kirillem, prezidentem Putinem a ministrem zahraničí Lavrovem. Mluvili o situaci v Sýrii, na Ukrajině i ve Venezuele, ale i o problémech katolické menšiny v Rusku.

Olomouc policisty překvapila

Celostátní setkání mládeže v Olomouci je už minulostí, neustále se ale objevují další svědectví o tom, co na něm lidé prožili. Dokonce i od policie.

Téma: Modli se a pracuj

Podle mnišského pravidla Ora et labora dodnes žijí především
kontemplativní řády. Jak to v praxi funguje v rostoucí komunitě trapistek ve středočeských Poličanech?

Autor anonce: Jiří Macháně, KT

Autor článku: František Jemelka