V Olomouci proběhne veřejná akademie k 800. výročí narození sv. Bonaventury

Datum publikace4. 9. 2017, 12.30

Na půdě olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty UP proběhne 27. září 2017 veřejná akademie věnovaná sv. Bonaventurovi z Bagnoregia. Událost, která je součástí připomínek 800. výročí narození františkánského učitele církve, je otevřená všem zájemcům.

V rámci akademie, která začne ve středu 27. září 2017 od 14.30 hodin, vystoupí odborníci, kteří se sv. Bonaventurou ve svých pracích seriózně zabývali: prof. Ctirad Václav Pospíšil z Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Katolické teologické fakulty UK, doc. Tomáš Nejeschleba z Filosofické fakulty UP a proděkanka CMTF UP Lucie Cincialová. Univerzita Palackého v Olomouci je jediná česká univerzita, na níž působí tři význační čeští odborníci na Serafického učitele, jak je sv. Bonaventura nazýván, a jeho teologické, spirituální a filosofické myšlení.

Během odpolední akademie vystoupí též doc. Martin Cajthaml a Petr Dvořák z CMTF UP. Akce se zúčastní četní členové a členky františkánské řeholní rodiny. Pozván je též olomoucký arcibiskup Jan Graubner a rektor Univerzity Palackého prof. Jaroslav Miller.

800. výročí narození sv. Bonaventury bude připomenuto také v rámci vzdělávacích pořadů Radia Proglas.

Zmíněné akce se přidružují k dalším zahraničním počinům. Institut františkánských studií v polském Krakově uspořádal počátkem června dvoudenní mezinárodní symposium o Bonaventurově myšlenkovém odkazu a jeho aktuálnosti. Ve dnech 15. – 17. listopadu 2017 se na římské Papežské gregoriánské univerzitě uskuteční celosvětový kongres nazvaný „Deus summe cognoscibilis. Teologická aktuálnost sv. Bonaventury“.

Olomoucká akademie je veřejně přístupná, podle pořadatelů jsou všichni zájemci srdečně zváni. Akci připravuje Katedra systematické teologie CMTF UP.

Autor článku: Tiskové středisko ČBK