Papež v Kolumbii: Přichází jako posel naděje a víry, říká nuncius

Datum publikace6. 9. 2017, 14.00

Papež František se dnes vydal na pastorační cestu do Kolumbie. Tamější papežský nuncius a arcibiskup Ettore Balestrero řekl, že Kolumbijci vnímají papeže jako přítele, který je přichází nejen podpořit na jejich cestě ke smíření a míru, ale také je upevnit ve víře a pobýt s nimi v časech představující dějinný mezník jejich země.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Zatímco celý svět vnímá jeho návštěvu především v souvislosti s mírovým procesem a usmířením po vleklé občanské válce, sám papež zdůrazňuje pastorační charakter své návštěvy.

Papež František přichází jako posel naděje, víry a usmíření. Lidé si od jeho návštěvy slibují velmi mnoho a chystají se ho přivítat s velkým nadšením. Považují ho za přítele, který jim pomůže vykročit k Bohu a ke svým bratrům. Tento krok je první ze všech na cestě ke Kristu,“ řekl nuncius.

Podle něj papež pomůže Kolumbijcům, aby se podívali na své bratry novým pohledem – očima naděje, lásky a respektu. Na své návštěvě je chce vyzvat, aby se vyhnuli korupci a vytváření napětí a bude je učit, jak najít rovnováhu mezi pravdou a milosrdenstvím při budování nové země.

Nuncius dále uvedl, že papež chce při setkání s biskupy a s dalšími zástupci kolumbijské církve vyzvat, aby byli blízko lidem a sdíleli jejich naděje a utrpení. Dodal, že Kolumbie je sedmá na světě, co se týče počtu katolíků v populaci, a že návštěva Svatého otce posílí jejich vědomí blízkosti Krista.

Papež před několika dny oslovil kolumbijskou veřejnost video poselstvím, které odvysílala tamější veřejnoprávní televize. V něm připomněl, že je třeba neustále budovat mosty, navazovat vztahy k lidem a hledat pokoj v zemi.

Motto této cesty zní: „Učiňme první krok“. Připomíná nám, že v jakékoli činnosti či plánu je vždycky třeba učinit první krok. Vede nás také k tomu, abychom v první řadě měli rádi, budovali mosty a utvářeli bratrství. Učinit první krok dodává odvahu vyjít vstříc druhému, podat ruku a vyměnit si znamení pokoje. Pokoj je tím, co Kolumbie hledá; o jeho dosažení již dlouhou dobu usiluje. Stálý a trvalý pokoj, abychom se na sebe mohli dívat a jednat spolu jako bratři, ne jako nepřátelé. Pokoj nám připomíná, že jsme všichni syny téhož Otce, který nás má rád a potěšuje nás,“ prohlásil Svatý otec.

Papež František bude v Kolumbii pobývat do pondělí 11. září. Bude třetím papežem, který navštíví tuto latinskoamerickou zemi, před ním tak učinil Pavel VI. v roce 1964 a sv. Jan Pavel II. v roce 1986. Jeho návštěva přichází v době, kdy se Kolumbie začíná vzpamatovávat z občanské války, která v zemi trvala desítky let.

(Zdroj: Radio Vaticana, Vatican Radio, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva