Papež František zahájil pastorační návštěvu Kolumbie

Datum publikace7. 9. 2017, 14.00

Včera v 16 hodin místního času dosedlo letadlo s papežem Františkem na plochu letiště v kolumbijské Bogotě, kde ho vzápětí přivítala velká delegace složená z představitelů církve i státní správy, včetně prezidenta Juana Manuela Santose. Tak začala pětidenní pastorační cesta Svatého otce po této latinskoamerické zemi.

Foto: L'Osservatore Romano

Odlet z Itálie proběhl bez komplikací, letadlo pouze muselo nad Atlantikem změnit trasu letu kvůli povětrnostním podmínkám. Papež František také z paluby letadla poslal pozdravné telegramy představitelům všech zemí, přes které vedla trasa letu, včetně guvernérovi Barbadosu a guvernérce Grenady.

Na letišti ho také přivítal velký dav kolumbijských věřících, kteří mávali vlajkami a zpívali a tančili na rytmus tradiční hudby. Papeže pak objal malý chlapeček – syn političky Clary Rojasové, která strávila v zajetí guerilly FARC více než 5 let – a předal mu sošku keramické holubice symbolizující mír.

Svatý otec pak sestoupil po rudém koberci do přistaveného papamobilu, přičemž se zastavil a požehnal skupině nemocných a postižených dětí a vojenským veteránům - obětem vleklé občanské války v zemi.

Po skončení vítacího ceremoniálu pak papež František vyrazil na patnáctikilometrovou cestu do rezidence apoštolské nunciatury. Podél cesty se spontánně shromáždily statisíce kolumbijských věřících, kteří Svatého otce s nadšením zdravili. Po příjezdu k rezidenci ho přivítali převážně mladí lidé a skupina tradičních hudebníků a tanečníků, kteří navodili vřelou a bouřlivou latinoamerickou atmosféru.

Před ukončením svého prvního dne mezi kolumbijskými věřícími se papež František ještě setkal se skupinou chudých sirotků, se kterými sdílel svojí radost a víru. „Nikdy neztrácejte radost a naději. A nezapomeňte se za mne modlit!“ řekl jim při setkání.

Papežova apoštolská cesta do Kolumbie je jeho dvacátá v pořadí. Mezi hlavní cíle jeho pastorační cesty je předání poselství usmíření a naděje všem Kolumbijcům. V průběhu své cesty Svatý otec navštíví Bogotu, Villavicencio, Medelín a Cartagenu, odkud pak v neděli 10. září zamíří zpět do Vatikánu.

František je třetím papežem, který navštívil tuto latinskoamerickou zemi, před ním tak učinil Pavel VI. v roce 1964 a sv. Jan Pavel II. v roce 1986. Jeho návštěva přichází v době, kdy se Kolumbie začíná vzpamatovávat z občanské války, která v zemi trvala desítky let.

(Zdroj: Radio Vaticana, News.va)

Autor článku: Tomáš Tetiva