Papež v Kolumbii: Řetěz zla může zlomit jenom odpuštění

Datum publikace9. 9. 2017, 16.00

Papež František v pátek vedl modlitební setkání za národní usmíření v parku Las Malocas ve městě Villavicencio. Obřadu se zúčastnilo více než 400 tisíc lidí, včetně obětí vleklé občanské války a také členů guerilly, kteří měli tyto činy na svědomí. Svatý otec tam vyjádřil touhu být s kolumbijským lidem, který ve svých srdcích a na svém těle nese stopy těchto tragických událostí.

Foto: Eduardo Berdejo/CNA

Symbolickou připomínkou událostí byl rozbitý kříž s poničenou postavou Krista, který byl dříve součástí oltáře ve městě Bojayà. Tam v roce 2002 došlo k masakru více než stovky tamějších obyvatel, především žen a dětí, které hledaly útočiště v kostele před řáděním guerilly bojující o kontrolu klíčové drogové cesty.

Papež František na setkání řekl, že na tento moment čekal od prvního okamžiku, kdy přiletěl do Kolumbie. Prohlásil, že si přeje být nablízku lidem a vidět je na vlastní oči, aby dokázal otevřít své srdce jejich svědectví života a víry.

Jsem tady ani ne tak proto, abych mluvil, ale abych vám byl nablízku, pohlédl do očí, vyslechnul vás a otevřel svoje srdce vašemu svědectví života a víry. A dovolíte-li mi, chtěl bych vás obejmout a plakat spolu s vámi, chtěl bych, abychom se společně modlili a odpustili si – i já musím prosit o odpuštění – a takto, abychom všichni společně mohli s vírou a nadějí hledět a jít vpřed,“ vyznal papež František.

Svatý otec v průběhu setkání intenzivně naslouchal osobnímu svědectví čtyř osob, jak obětem násilí, tak pachatelům těchto činů. Řekl, že jejich příběhy nemluví jenom o utrpení a mukách, ale také a především vypráví příběh lásky a odpuštění a naděje; příběhy o tom, jak nenechat vstoupit do svého srdce nenávist, touhu po pomstě a bolest.

Děkuji vám čtyřem, našim bratřím, kteří se s námi chtěli jménem mnoha jiných rozdělit o svá svědectví. Jak nám to prospívá – zní to sobecky, ale prospívá nám - když nasloucháme jejich příběhům! Jsem dojat. Jsou to příběhy utrpení a hořkosti, ale také a především příběhy lásky a odpuštění, jež k nám promlouvají o životě i naději a nedovolují, aby se našeho srdce zmocnila nenávist, pomsta a bolest,“ řekl ve své homilii Svatý otec.

Podle papeže Františka násilí a smrt plodí ještě více násilí a smrti v nekonečném kruhu destrukce - dokud tento řetěz není zlomen mocí odpuštění a smíření, jak připomínalo na setkání torzo Černého Krista z Bojayà .

'Na závěr bych jako bratr a otec rád řekl: Kolumbie, otevři svoje srdce Božího lidu a smiř se. Neboj se pravdy, ani spravedlnosti. Drazí Kolumbijci: nemějte strach žádat a dávat odpuštění. Neodporujte smíření, které vás sblíží, sbratří a umožní překonat nevraživost. Je čas hojit rány, stavět mosty, obrousit rozdíly. Je čas uhasit nenávist, zřeknout se pomsty a otevřít se soužití založenému na spravedlnosti, pravdě a tvorbě autentické kultury bratrského setkání. Kéž můžeme přebývat v harmonii a bratrství, jak chce Pán! Prosme, abychom se stali tvůrci pokoje a mohli tam, kde je nenávist a zlost, přinášet pokoj a milosrdenství,“ zakončil setkání Svatý otec.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva