Vatikán: Boj proti novodobému otrokářství považujeme za prioritu

Datum publikace21. 9. 2017, 15.00

Vatikánský sekretář pro mezinárodní vztahy arcibiskup Paul Gallagher uvedl na zasedání Valného shromáždění OSN, že boj proti nucené práci, otrokářství a obchodu s lidmi patří mezi důležité priority papeže Františka. Dále řekl, že církev vystupuje proti těmto praktikám už od dob Druhého vatikánského koncilu v polovině šedesátých let.

Foto: Österreichisches Außenministerium/CC BY 2.0

Papež František jasně řekl, že aktivity vedoucí k ukončení nucené práce, novodobého otrokářství a obchodu s lidmi patří mezi důležité priority jeho episkopátu. Instituce a organizace katolické církve proto spolupracují s veřejným a soukromým sektorem, včetně vládních úřadů,“ řekl vatikánský ministr zahraničí.

Arcibiskup Gallagher dále prohlásil, že obzvláště efektivní v práci na tomto poli jsou řádové sestry, které pracují v koordinovaných organizačních sítích a zajišťují zneužívaným obětem bezpečné útočiště a jiné formy praktické i duchovní asistence.

Zkušenost ukázala, že mnoho obětí ne zcela důvěřuje policii a dalším úřadům, ale jsou ochotné mnohem spíše navázat kontakt s řádovými sestrami, které si dokážou získat jejich důvěru a zajistí jim bezpečné útočiště a další pomoc,“ řekl arcibiskup Gallagher.

Uvedl, že politická deklarace k implementaci Globálního akčního plánu v boji proti obchodu s lidmi, která bude přijata v nadcházejících dnech, zdůrazňuje důležitost posílení kolektivní akce při potírání těchto závažných zločinů. Toho lze plně dosáhnout pouze zavedením efektivních právních nástrojů společně s konkrétní spoluprací na více úrovních.

Globální povaha těchto zločinů od nás všech vyžaduje adekvátní reakci na bázi spolupráce, bratrství a solidarity. Dlužíme to desítkám milionů obětí, které k nám vzhlížejí v zoufalé naději na osvobození a návrat do důstojného a svobodného života,“ uzavřel svůj projev.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva