Papež nečekaně navštívil rehabilitační centrum v Římě

FOTO UVNITŘ. Nemohu chodit ani mluvit, rád bych tě poznal, napsal před časem šestiletý Gabriel papeži Františkovi. Ten v pátek navštívil rehabilitační středisko, kde se chlapec upoutaný na invalidní vozík nachází. Událost je součástí tzv. pátků milosrdenství, během nichž papež navštěvuje lidi, na něž se ve společnosti někdy zapomíná.
Publikováno: 25. 9. 2017 13:15

Foto: L'Osservatore Romano

Gabriel trpí tetraplegií kvůli prodělané mozkové obrně. Nemůže se tedy téměř pohybovat. V centru Nadace svaté Lucie se učí komunikovat. Očima se zahledí na některý z nakreslených symbolů, který vyjadřuje jeho myšlenku. Právě díky těmto obrázkům sestavil dopis, který zaslal před časem papeži Františkovi (foto dopisu zde): „Nemohu chodit ani mluvit. Moc rád bych tě blíže poznal a ukázal tě mým přátelům, kteří jsou se mnou na terapii. Přijdeš za námi? Vím, že na nás stále myslíš ve svých modlitbách a my se stále modlíme za tebe.“

V pátek papež František Gabriela navštívil, a sním i dalších několik set pacientů, lékařů a terapeutů střediska Nadace svaté Lucie. Když se modrý Ford Focus zastavil před dětským oddělením, jeden z malých pacientů zavolal: „Je to pravý papež?“

František chvíli s dětmi pobyl, chvílemi i žertoval. Promluvil také s rodiči. „Mějte odvahu. Je potřeba se vždy dívat dopředu. Modlím se za vás a vy se modlete za mě,“ řekl. Papež také navštívil pacienty připoutané na lůžko na jejich pokojích. Mezitím se zpráva o jeho příchodu rozšířila po celém zařízení, takže se v prvním podlaží shromáždilo více než sto lidí.  

„Poděkovala jsem mu za návštěvu,“ komentovala událost vedoucí rehabilitačního střediska Daniela Morelli, „a papež František mi řekl: Spíše já děkuji vám za všechno, co děláte. Pak mě požádal, abych se za něho modlila a intenzivně se na mě zahleděl, což mě velmi zasáhlo.“ Podle zdravotního ředitele Antonina Salviho byl papež velmi dojat nadšením a lidskostí zdejšího personálu. „Řekl mi také: Pokračujte takto. Darujte lásku,“ dodal Salvi.

Mezi přítomnými byl i Miguel, který má poraněnou míchu. „Byl jsem v tělocvičně a dozvěděl jsem se, že přijel papež. Můj šikovný terapeut mi řekl, abych se dostavil do společenské místnosti. Dorazil jsem sem a byl jsem zde první!“ vypráví Miguel, který s Františkem prohodil několik slov ve španělštině. Jeho žena, která byla přítomná i s dětmi, dodala: „Nemohu věřit, že jsem mluvila s papežem. Povzbudil nás.“

Podle rehabilitačního střediska patřil k nezapomenutelným momentům také ten závěrečný, kdy papež nastupoval do auta. Jeden z lidí hlasitě zavolal na Františka a požádal ho o selfie. „Uděláme si toto selfie,“ odpověděl římský biskup. „Nezapomenutelné bylo úsilí tohoto muže, který přeskočil zídku a razil si cestu skupinou lidí se slovy: Prosím nechte mě projít, řekl mi, že si můžeme udělat selfie,“ komentuje Nadace svaté Lucie.

Návštěva se odehrála v rámci tzv. pátků milosrdenství, které papež zahájil v nedávném Svatém roce. Vždy jedenkrát za měsíc papež navštíví potřebné lidi, na něž většinová společnost často zapomíná. Zavítal tak již například do domu pro staré lidi, do léčebny pro drogově závislé, do centra pro uprchlíky nebo na novorozenecké nemocniční oddělení. Papež těmito gesty také připomíná věřícím potřebu konat tzv. skutky milosrdenství.

(Foto: L'Osservatore Romano; zdroj: Vatican Insider, Tiskové středisko Svatého stolce, Fondazione Santa Lucia)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019