Jezuité budou působit v obnovené struktuře vatikánských médií

Datum publikace27. 9. 2017, 13.15

Jezuité budou působit v obnovené struktuře vatikánských médií, které v posledních letech procházejí reformou. Vatikánský Sekretariát pro komunikaci uzavřel 21. září s Tovaryšstvem Ježíšovým dohodu o dalším působení řeholníků.

Foto: L'Osservatore Romano

Členům Tovaryšstva Ježíšova byla svěřena péče o Vatikánský rozhlas od jeho založení v roce 1931. Rádio vedené jezuity tak doprovázelo věřící během tragických událostí 20. století, podporovalo zároveň pronásledovanou církev v době nesvobody i v tehdejším Československu.

Za pontifikátu Jana Pavla II. se začala připravovat reforma vatikánských médií, aby lépe odpovídaly novým potřebám hlásání evangelia. Toto úsilí vyústilo ve zřízení Sekretariátu pro komunikaci v roce 2015, který postupně spojuje různá média, např. vatikánský deník L´Osservatore Romano, Vatikánský rozhlas, televizní středisko CTV, webové stránky www.vatican.va, nakladatelství Libreria Editrice Vaticana nebo twitterový účet papeže Františka @pontifex. Vatikán nyní také například investuje do programů v arabštině a čínštině. Připravuje se i služba pro sdílení křesťanských videí po vzoru portálu Netflix a nové webové stránky, které sloučí dosavadní množství nezávislých webů.

I v této nové struktuře budou působit jezuité. Ve čtvrtek 21. září podepsal prefekt Sekretariátu pro komunikaci Mons. Dario Viganò dohodu s delegátem generálního představeného Tovaryšstva Ježíšova P. Juanem Antoniem Guerrerem Alvesem.

Mons. Viganò ve čtvrtek také poděkoval jezuitům za poslední rok a půl reflexe a rozlišování týkající se působení řeholníků ve vatikánských médiích.

Jak připomněl mons. Viganò, k podpisu dochází krátce po stoletém jubileu P. Stefanizziho, který byl ředitelem Vatikánského rozhlasu v době Druhého vatikánského koncilu. „Tato událost musela být převyprávěna pro lidi, kteří neuměli latinsky a nevyznali se v teologii. Z tohoto hlediska tedy P. Stefanizzi vycházel ze vzorce ‚user first‘, totiž přednost těm, kdo z informací budou těžit, což je také dnes jádrem reformy vatikánských médií, jak si ji přeje papež František,“ komentoval novou dohodu prefekt Sekretariátu pro komunikaci.

„K povolání Tovaryšstva Ježíšova patří služba církvi tak, jak si to církev žádá. Náš příspěvek v oblasti komunikace nás těší, protože tak můžeme přispívat k reformám, jaké si přeje Svatý otec,“ dodal P. Guerrero Alves.

(zdroj: SIR, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka