CCEE: Církev miluje Evropu a věří v její budoucnost

Datum publikace2. 10. 2017, 14.00

Církev věří v budoucnost Evropy a miluje její obyvatele i národy a mladé lidi. Taková je hlavní myšlenka závěrečného poselství plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se v uplynulých dnech uskutečnilo v běloruském Minsku.

Církev miluje Evropu a věří v její budoucnost: Evropa není jenom území, ale je to také spirituální úkol. Úkolem naší rady je najít cestu pro hlas Pána Ježíše, aby ho znovu uslyšeli lidé v Evropě. Navzdory tendencím směřujících k izolacionismu, věříme, že duchovní jednota a etické ideály vždy byly podstatou duše a údělem Evropy. Církev silně věří v mladé lidi a má je ve velké vážnosti,“ uvádí se v prohlášení CCEE.

Na běloruském setkání CCEE patřilo téma mladých lidí k jednomu z hlavních témat společné reflexe, obzvláště ve vztahu k pastorační péči. Předsedové národních biskupských konferencí si v pracovních skupinách vyměňovali zkušenosti ze své pastorační činnosti, které jim umožní adekvátně reagovat na potřeby, obavy a očekávání mladých Evropanů.

Po loňském Evropském sympoziu o mladých lidech bylo plenární zasedání CCEE v Minsku přípravou na další biskupskou synodu o mladých lidech, která se uskuteční v Římě na podzim příštího roku. Výstupem z jednání bylo přijetí dokumentu nazvaného „Mladí lidé, víra a rozeznávání povolání“, který bude zaslán na sekretariát biskupské synody.

Druhým hlavním tématem plenárního zasedání bylo téma Evropy. Ta nepředstavuje pouze geografický útvar, ale je to také určitý duchovní a etický úkol, uvádí se v prohlášení. Podle CCEE by Evropská unie měla přijmout svůj duchovní a etický závazek a neměla by se omezovat jenom na politické, finanční, ekonomické a obranné společenství. Samotná církev si je vědoma svého závazku a chce proto přispívat hlásáním Ježíše a evangelia.

Během jednání byly s ohledem na zajištění lepší pastorační péče v Evropě a naplnění mise CCEE restrukturalizovány její komise. Ustanoveny byly komise pro mládež, evangelizaci a kulturu, rodinu a život a pro pastorační péči.

Evropští biskupové se v Minsku také setkali s tamější křesťanskou komunitou, která přestavuje znamení naděje v této části Evropy, kde byla vždy pronásledována kvůli víře. Dynamický rozvoj místní katolické církve je také doprovázen dobrými vztahy s ostatními křesťanskými církvemi a jinými náboženstvími, zejména s pravoslavnou církví, jejíž patriarcha metropolita Pavel se během plenárního zasedání několikrát setkal s představiteli CCEE. Kromě toho se evropští biskupové setkali i s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Další plenární zasedání CCEE se bude konat v září příštího roku v polské Poznani na pozvání prezidenta Polské biskupské konference arcibiskupa Stanisława Gądeckého. Zasedání se uskuteční při příležitosti 1050 let od příchodu prvního biskupa do Polska (968) a století národní nezávislosti.

(Zdroj: Tisková zpráva CCEE)

Autor článku: Tomáš Tetiva