Filipíny: Církev je ochotná chránit policisty, kteří odmítají mimosoudní popravy

Datum publikace11. 10. 2017, 13.00

Katolická církev na Filipínách je ochotná chránit příslušníky policie, kteří nechtějí nadále vykonávat mimosoudní popravy v souvislosti s válkou proti drogovým dealerům. Arcibiskup Socrates Villegas uvedl v prohlášení, že někteří policisté jsou ochotní svědčit, pokud jim a jejich rodinám bude zajištěna ochrana.

Foto: Prachatai/CC BY-NC-ND 2.0

Dále řekl, že pokud to bude nezbytné a jejich motivy budou shledány upřímnými, tak jim arcidiecéze je ochotná poskytnout útočiště. „Jestliže preferují zůstat pod ochranou církve, tak nebudou vydáni představitelům vlády,“ prohlásil arcibiskup Villegas.

Současný apoštolský administrátor Vojenského ordinariátu Filipín biskup Oscar Jaime Florencio uvedl, že církev bude pečlivě vyhodnocovat svědectví policistů. Dále řekl, že požádá kněze, aby ho informovali, jestliže se dozví, že některý z policistů má zájem svědčit proti mimosoudním popravám. Kromě toho chce, aby policejní a vojenští kaplani připomínali příslušníkům silových složek, že „mají sloužit lidem, nikoliv je odsuzovat a zabíjet.“

Vojenský ordinariát Filipín slouží pro pastorační péči příslušníků vojska a policie, jejich podřízených a civilních zaměstnanců. Dohromady v něm působí zhruba 150 kaplanů.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva