Jan Pavel I. je blíže k blahořečení

Datum publikace9. 11. 2017, 13.15

Jan Pavel I., jehož pontifikát trval v roce 1978 pouhých 33 dní, je blíže k blahořečení. Papež František schválil vydání dekretu o jeho hrdinských ctnostech. K blahořečení je nutný ještě zázrak, k němuž má dojít na přímluvu budoucího světce.

Dekret o hrdinských ctnostech schválil papež František během čtvrteční audience pro kardinála Angela Amata z Kongregace pro svatořečení.

Albino Luciani, jak se Jan Pavel I. jmenoval, byl 263. římským biskupem. Byl nazýván také „papežem úsměvu“ nebo „Božím úsměvem“. Jeho pontifikát patřil k nejkratším v dějinách, trval pouhých 33 dní. Na následném konkláve po úmrtí Lucianiho se stal papežem Karol Wojtyla, který přijal jméno Jan Pavel II.

„Nebylo možné ignorovat skutečnost, že po smrti Jana Pavla I. se šířila pověst svatosti, která nebyla uměle vytvářená ani podporovaná církevními strategiemi. Spontánně se rozšiřovala stále více,“ napsala o Janu Pavlu I. vicepostulátorka kauzy jeho blahořečení Stefania Falascová.

O nenadálém úmrtí Jana Pavla I. se následně vyrojily nejrůznější nepodložené spekulace. Ty však vyvrátila nedávno publikovaná kniha Papež Luciani, kronika jedné smrti (Papa Luciani. Cronaca di una morte, Piemme 2017) z pera vicepostulátorky Falascové. Podle detailního zkoumání zemřel papež na srdeční selhání. Krátce před smrtí si Jan Pavel I. stěžoval na pětiminutovou bolest v oblasti hrudní kosti. Jelikož však sama odezněla, neinformoval o ní lékaře. Více informací o úmrtí papeže Lucianiho naleznete na stránkách Vatikánského rozhlasu.

(zdroj: Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka