Papež ke dni chudých: Otevírají nám cestu do nebe

Za účasti čtyř tisíc chudých lidí sloužil papež František mši ve svatopetrské katedrále při příležitosti Světového dne chudých, který se vůbec poprvé připomínal uplynulou neděli. Svatý otec ho vyhlásil během Svatého roku milosrdenství a pověřil jeho organizací Papežskou radu pro novou evangelizaci. Po skončení mše papež František pozval všechny přítomné na slavnostní oběd do auly Pavla VI.
Publikováno: 20. 11. 2017 13:00

Foto: Daniel Ibanez/CNA

Modleme se, ať nám požehná Pán, požehná tuto krmi, požehná ty, kteří ji připravili, požehná nám všem, našim srdcím, rodinám, touhám, životům a dá nám zdraví a sílu. Řím je dnes plný laskavosti a dobré vůle,“ prohlásil papež František.

V homilii, kterou si připravil pro tuto příležitost, zaznělo: „V chudých klepe Ježíš na brány našich srdcí a žízní po naší lásce. Když překonáme náš nezájem a ve jménu Ježíše se dáme jeho nejmenším bratřím, pak se můžeme považovat za dobré a věrné přátele, se kterými bude v lásce pobývat.

Připomněl, že právě v chudých se projevuje přítomnost Ježíše, který, ačkoli byl bohatý, stal se chudým (srov. 2 Kor 8,9), a proto je v nich, v jejich slabosti „spásonosná síla“. „Ačkoliv mají v očích tohoto světa malou cenu, jsou těmi, kdo nám otevírají cestu do nebe, jsou naším ´cestovním pasem do ráje´,“ zdůraznil Svatý otec.

Máme evangelijní povinnost pečovat o ty, kteří jsou naším pravým bohatstvím, a činit tak nejenom tím, že jim dáme chléb, ale také s nimi lámat chléb Božího slova, jehož jsou nejpřirozenějšími adresáty,“ řekl dále papež František.

Milovat chudé znamená bojovat proti všem formám duchovní i materiální chudoby a je to dobré i pro nás samotné. Pokud přiblížíme chudé našemu středu, bude to mít vliv i na naše životy. Připomene nám to skutečné hodnoty: milovat Boha a naše bližní. Pouze to přetrvá navěky, všechno ostatní pomine,“ uzavřel Svatý otec.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019