Kardinál Tagle: Papežova návštěva v Barmě a Bangladéši bude ´mostem naděje´

Datum publikace23. 11. 2017, 14.00

Na apoštolskou cestu do dvou asijských zemí vyrazí příští týden papež František. Od 27. do 30. listopadu bude pobývat v Barmě a poté se přesune do sousedního Bangladéše, kde zůstane až do 2. prosince. Hlavní misí jeho cesty je podpora tamějších katolických komunit, které jsou v obou zemích velmi malé. Zatímco převládající náboženství v Barmě je buddhismus, v Bangladéši drtivou většinu populace tvoří muslimové.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Ačkoliv je církev v Barmě a Bangladéši velmi malá, tak přítomnost Svatého otce může být evangelijním mostem. Jeho návštěva je důležitá obzvláště nyní, neboť v obou zemích je v současnosti velmi nestabilní politická a humanitární situace. Doufejme, že evangelium sjednotí láskou celý národ,“ uvedl filipínský arcibiskup Manily kardinál Luis Antonio Tagle.

Představitelé katolické církve v Barmě připomínají motto cesty Svatého otce, kterým je heslo „Láska a pokoj“ a věří, že se bude šířit mezi všemi různými etnickými skupinami a náboženskými komunitami. Podle arcibiskupa Rangúnu kardinála Charlese Bo je nezbytné „zastavit občanskou válku“ mezi armádou a ozbrojenými etnickými skupinami.

Kardinál Bo už dříve kvůli Františkově apoštolské cestě do Barmy zavítal do Vatikánu, aby tam detailně prodiskutoval plánovaná setkání s politiky a náboženskými představiteli. Na programu bude setkání s prezidentem Barmy a nositelkou Nobelovy ceny míru a ministryní zahraničí Aun Schan Su Ťij. V Rangúnu se pak setká s buddhistickými vůdci a katolickými biskupy a bude sloužit dvě mše svaté před svým odletem do Bangladéše.

Tam jsou podle bangladéšského kardinála arcibiskupa Dháky Patricka D’Rozaria přípravy na návštěvu papež Františka v plném proudu. Všech osm bangladéšských diecézí vyšle delegaci poutníků na setkání s papežem v Dháce, obzvláště na mši svatou. Dále řekl, že církev se na událost apoštolské cesty připravuje také duchovně, farnosti a rodiny se za návštěvu papeže intenzivně modlí. Na mši svaté plánované na 1. prosince se očekává až 100 tisíc věřících.

Kardinál D’Rozario prohlásil, že tamější křesťané se připravují na apoštolskou návštěvu v duchu jejího motta, kterým je slogan „Harmonie a pokoj“. Kardinál dále vyjádřil vděčnost bangladéšských věřících, kteří děkují papeži Františkovi, že si vybral k návštěvě jejich „zemi na periferii“.

Podle něj je cílem apoštolské cesty Svatého otce především jeho pouť k bangladéšským věřícím – pouť k „duši Bangladéše“. V druhé řadě to pak bude pouť věřících za papežem Františkem a v neposlední řadě se pak Svatý otec setká s chudými obyvateli země. Jeho apoštolská cesta bude příležitostí k tomu, aby mohl podpořit hlas chudé země, obzvláště v tématech jako jsou klimatické změny, lidská práva nebo rohingští uprchlíci.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva