Papež v Barmě: Cesta pomsty není cestou Krista

Datum publikace29. 11. 2017, 14.00

Papež František dnes při mši svaté v Rangúnu vyzval etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, nýbrž 'odpuštěním a soucitem'. Po jejím skončení se Svatý otec sešel s nejvyššími buddhistickými představiteli země. Dále pak následovalo setkání s barmským episkopátem – celkem 22 katolických biskupů sdílelo s Františkem svojí radost a výzvy týkající se jejich služby národu. Kromě toho si Svatý otec našel čas i na neplánované setkání s místní jezuitskou komunitou.

Na bohoslužbě v největším barmském městě dorazilo zhruba 150 tisíc lidí. Mezi účastníky mše pod širým nebem byli zastoupeni kněží, řádové sestry, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v Barmě, která má zhruba 52 milionů obyvatel, asi 659 tisíc katolíků.

'Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit,' řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním voze s dalšími 15 příbuznými. 'Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel,' dodává.

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

'Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají zranění patrná i zraku skrytá,' řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali 'odpuštěním a soucitem', a ne pomstou. 'Cesta pomsty není cestou Krista,' dodal František.

Papež se pak sešel s nejvyššími buddhistickými představiteli země. Při této příležitosti promluvil o potřebě posílit přátelství mezi věřícími různých náboženství a podporovat kulturu setkávání, která může 'překonat všechny formy nedorozumění, nesnášenlivosti, předsudků a nenávisti'. Citoval ze slavné sbírky veršů Buddhy a povzbuzoval náboženské vůdce, aby se sešli a společně diskutovali o hlubší spolupráci.

Na následující schůzce s katolickými biskupy se Svatý otec opět vrátil k tématu mezináboženských a ekumenických vztahů, což je důležitou součástí života církve v Barmě, kde katolíci tvoří pouze malou menšinu, nejen v rámci buddhistické komunity, ale i v rámci křesťanského společenství.

Dále řekl biskupům, že musí léčit a uzdravovat zranění z konfliktů, které i nadále brání míru a rozvoji společnosti. Vyzval je, aby doprovázeli svoje věřící jako pastýři, kteří 'jsou cítit ovcemi' a navštěvovali je na polích a vesnicích místo toho, aby zůstávali v zákristii svých kostelů.

V neposlední řadě pak vyzval biskupy, aby se stali prorockým hlasem v této rychle se měnící společnosti a požádal je, aby věnovali svou pozornost zejména otázce životního prostředí. Podle papeže Františka je důležité, aby se postarali o 'bohaté přírodní zdroje tohoto národa ve prospěch budoucích generací'.

Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše. Tamní policie dnes oznámila, že vyšetřuje zmizení katolického kněze. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že jej unesli islámští radikálové.

(Zdroj: Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva