Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež v Bangladéši: Božím jménem nelze nikdy ospravedlňovat nenávist a násilí

Datum publikace30. 11. 2017, 14.00
TiskTisk

Svatý otec dnes přistál v bangladéšské Dháce, kde pokračuje jihoasijská část jeho apoštolské cesty. Na letišti ho přivítal bangladéšský prezident Abdul Hamid a delegace politických a náboženských představitelů společně se skupinou dětí, které na jeho počest zazpívaly a zatančily tradiční tance.

Papež dnes návštěvu Barmy ukončil mší, kterou sloužil pro mladé katolické věřící v katedrále v centru největšího barmského města Rangún.

Před odletem z Rangúnu pak zaslal papež František poselství barmskému prezidentovi, ve kterém vyjádřil uznání za přijetí, kterému se dostalo ze strany tamějších institucí a poděkoval  „milému barmskému lidu za jeho vřelé  přivítání“. Kromě toho předal arcibiskupovi Rangúnu sochu představující svatého Františka hovořícího s ptáky: symbol bratrstva mezi lidstvem a stvořením.

Po uvítací ceremonii na mezinárodním letišti v Dháce navštívil Svatý otec památník národních mučedníků a pamětní muzeum Bangabadhu. V odpoledních hodinách se pak setkal s vládními úředníky, zástupci občanské společnosti a členy diplomatického sboru.

Ve svém projevu Svatý otec vyjádřil svou vděčnost bangladéšskému lidu za pomoc a poskytnutí útočiště pro stovky tisíc rohingských uprchlíků z Barmy a vyzval mezinárodní společenství, aby se zasadilo za řešení této krize. Dále zdůraznil, že v žádném případě nelze ve jménu Boha ospravedlňovat nenávist a násilí vůči ostatním lidem.
  
Přišel jsem ve šlépějích dvou z mých předchůdců, papeže Pavla VI. a papeže Jana Pavla II., abych se modlil se svými katolickými bratry a sestrami a abych jim nabídl poselství lásky a povzbuzení. Bangladéš je mladý stát, přesto měl vždy zvláštní místo v srdci papežů, kteří od počátku projevovali solidaritu s jeho lidem, snažili se je doprovázet při překonávání počátečních těžkostí a podporovali je v náročném úkolu budování samostatného národu,“ řekl papež František.

V posledních měsících jsme viděli duch velkorysosti a solidarity, který je charakteristickým znakem bangladéšské společnosti, v humanitární pomoci při masivní uprchlické vlně z Rakhinského státu. Bangladéš poskytl uprchlíkům dočasné útočiště a uspokojil jejich základní životní potřeb, což nebyla malá oběť,“ pokračoval papež František.

Ve světě, kde je náboženství často skandálně zneužíváno k tomu, aby rozdělovalo, je to o to víc nezbytné. To bylo vidět v reakci, která následovala po loňském brutálním teroristickém útoku v Dháce. Náboženští představitelé jasně řekli, že nejsvětější jméno Boží nelze použít k ospravedlnění nenávisti a násilí vůči ostatním lidem,“ uzavřel papež František.

(Zdroj: Vatican Radio, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou